Ugledni bh. arhitekta Dragan Bijedić, sin Džemala Džeme Bijedića - jednog od najvoljenijih jugoslovenskih i bh. političara svih vremena, preminuo je u Neumu. Iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u arhitekturi Bosne i Hercegovine.
Poznat po svom modernističkom i socijalističkom stilu, Bijedić je kreator nekih od najprepoznatljivijih građevina u Mostaru i Sarajevu, koje su zbog jedinstvenog dizajna i funkcionalnosti postale simboli socijalističke gradnje u bivšoj Jugoslaviji.
Najpoznatiji je po projektu "Staklene banke" (Privredne banke Sarajevo) u Mostaru, koja je sagrađena 1980-ih. Ova zgrada, smještena u centru grada, postala je simbol ratne prošlosti. Iako je nakon rata ostala ruševina, njena moćna prisutnost u gradu simbolizira trajnu vezu Mostara s prošlošću i arhitektonskom baštinom, čime je Bijedićevo djelo ostalo sačuvano u kolektivnom sjećanju. Kako je sam naveo 2021., suočio se i sa problemima vezanim za autorska prava na zgradu "Staklene banke", tvrdeći da su njegovi pokušaji da razgovara s Vladom Federacije BiH bili ignorirani, što ga je primoralo da potraži pravnu pomoć.
Također, sarađivao je i sa arhitektom Mladenom Gvozdenom na projektu stambene zgrade "Papagajka" u Sarajevu. Ova živopisna zgrada izgrađena 1990. godine, poznata po svojoj fasadi inspiriranoj pop-artom, dodala je gradu prepoznatljiv karakter i privukla pažnju javnosti zbog unikatnog spoja boja i oblika.
Bijedićevo djelo odražava estetiku i viziju modernističke arhitekture, a njegov doprinos ostavlja duboki trag u bosanskohercegovačkom urbanizmu. Njegov odlazak predstavlja veliki gubitak za arhitektonsku zajednicu i sve koji prepoznaju vrijednost njegova rada.
- Velikom čovjeku i prijatelju. Zauvijek ćeš živjeti u našim srcima - napisali su članovi porodica Pašić i Roić opraštajući se od Bijedića.
Od Dragana Bijedića oprostio se i ugledni bh. novinar Dževdet Tuzlić.
- Još jedna smrt, još jedna neizmjerna tuga. Napustio nas je Dragan Bijedić, arhitekta najvećeg kalibra, prijatelj od formata, ljudina, čovjek širokih nazora. I još mnogo tananih superlativa. Dobrote, estetike, vizura, vertikala i dijagonala, crtanja, matematike i filozofije... Sve u jednom biću. Faliće medju rajom širokog spektra - napisao je Tuzlić.
(DEPO PORTAL/au/Foto: Vecernji.ba)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook