Vijeća za štampu i online medije u BiH

Od političara do kriminalnog miljea: Ko je prijetio novinarima u toku predizborne kampanje i nakon izbora?

Mediji12.10.24, 17:47h

Od političara do kriminalnog miljea: Ko je prijetio novinarima u toku predizborne kampanje i nakon izbora?
Osim direktnih prijetnji, novinari su bili izloženi različitim vrstama pritisaka, uskraćivanju informacija od javnog interesa kao i zabrani prisustva javnim događajima i izvještavanju o njima

 

 


Vijeće za štampu i online medije u BiH najoštrije osuđuje sve češće prijetnje i pritiske na novinare i redakcije koje su eskalirale u toku predizborne kampanje i neposredno poslije Lokalnih izbora 2024. 


Vijeću za štampu i online medije u BiH obratili su se novinari i urednici redakcija: zosradio.ba, centralna.ba, avaz.ba i zenicablog.com sa prijavama prijetnji od strane političkih partija, izabranih zvaničnika, kao i osoba iz kriminalnog miljea. 


Osim direktnih prijetnji, novinari su bili izloženi različitim vrstama pritisaka, uskraćivanju informacija od javnog interesa kao i zabrani prisustva javnim događajima i izvještavanju o njima.


Riječ je o nedemokratskoj praksi, pokušajima totalitarnih načina vladanja, bahatosti, zloupotrebi položaja i potpunom nerazumijevanju slobode i uloge medija i interesa javnosti.


Zbog toga Vijeće još jednom podsjeća na odredbe Kodeksa za štampane i online medije BiH, da novinari i mediji rade u interesu javnosti, da imaju pravo i obavezu da izvještavaju o svim činjenicama od javnog interesa, kao i pravo na pravovremeni pristup informacijama iz službenih izvora. 


Prema članu 1. Rad u interesu javnosti Kodeksa: "Novinarima mora biti omogućen pravodoban pristup informacijama iz službenih/zvaničnih izvora koje se odnose na rad javnih institucija i ličnosti, bez diskriminacije i favorizovanja pojedinih medijskih kuća ili novinara".


Vijeće podsjeća javne ličnosti na član 4. Deklaracije o slobodi političke debate Vijeća Evrope u kojem se navodi da "javni službenici moraju prihvatiti da će biti predmet javnog nadzora i kritike, posebno kroz medije, zbog načina na koji su obavljali ili obavljaju svoje funkcije, jer je ovo neophodno za osiguravanje transparentnosti i odgovornog obavljanja funkcija".


Bez slobode medija, slobode govora nema ni slobodnog društva niti demoracije. To trebaju znati svi oni koji uskraćuju medijima slobodu pristupa događajima u javnom prostoru, slobodu govora, kritičko mišljenje i rad u interesu javnosti - navodi se u sapćenju Vijeće za štampu i online medije u BiH.

 

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook