Teško stanje

Belmin Karamehmedović o prodaji zgrade BHRT-a: Ovo znači da je kraj vrlo blizu

Mediji24.09.24, 12:59h

Belmin Karamehmedović o prodaji zgrade BHRT-a: Ovo znači da je kraj vrlo blizu
Ako intervencija Pravobranilaštva BiH ili eventualno OHR-a, s obzirom na to da se radi o državnoj imovini, ne odgodi licitaciju, na doboš će ići imovina deset puta vrednija od duga iz 2007. godine

 

 

Općinski sud u Sarajevu za srijedu je zakazao licitaciju na kojoj želi prodati zgradu BHRT-a, s ciljem izmirenja duga prema Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU) u iznosu od 16 miliona maraka.


Ako intervencija Pravobranilaštva BiH ili eventualno OHR-a, s obzirom na to da se radi o državnoj imovini, ne odgodi licitaciju, na doboš će ići imovina deset puta vrednija od duga iz 2007. godine.

 

- Mislim da bi to bio ogroman gubitak ne samo za BHRT nego i za državu BiH. Ovo je samo vrh ledenog brijega odnosa nadležnih institucija prema Javnom servisu, o kojem godinama govorimo, ali bez ikakvih reakcija, čak ni od onih koji se kunu u državu - kaže za Avaz direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović.

 

Podsjeća da od 2017. godine, kada je RTRS prestao da ispunjava svoju zakonsku obavezu zadržavajući dio RTV takse koja pripada BHRT-u, Radiotelevizija BiH nema normalno finansiranje. Taj dug je do danas narastao na 90 miliona KM.

 

- Mi nemamo instrumente u svojim rukama da riješimo tu situaciju, ali da je neko reagirao za sve ove godine, nikad ne bismo došli u poziciju da se sada prodaje “kućno zlato”. Kad dođete u situaciju da vam prodaju imovinu, to znači da vam je kraj vrlo blizu. Dugovanja datiraju od 2007., ovaj menadžment je uspio, koliko je mogao u ovako teškim uvjetima, platiti dva Svjetska prvenstva u nogometu i vratiti dio dugovanja - govori Karamehmedović.


Očekuje da najavljena prodaja bude zaustavljena zahtjevom Pravobranilaštva, jer su u toku sudski procesi kojima bi se trebalo utvrditi je li u pitanju državna imovina koja je pod zabranom prodaje odlukom OHR-a. S druge strane, nada se rješenju da se dug izmiri sredstvima države.
 

- Bojim se da ova prodaja de facto znači konkretan korak ka konačnom gašenju Javnog servisa BiH, a ne treba posebno objašnjavati šta bi to značilo za državu - ističe Karamehmedović.


- Kada je Ismir Jusko u Vijeću ministara BiH bio ministar prometa i komunikacija, odobreno je 700.000 eura i taj novac je odmah prebačen EBU-u, ali to nije bilo dovoljno da se naše obaveze ispoštuju - dodaje Karamehmedović. 

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook