SRAMOTA

Bagerom uništili ranokršćansku baziliku kod Tomislavgrada: Sve prekopali, ostavili iskopane kosti... Šta su tražili?!

Hronika23.09.24, 20:02h

Bagerom uništili ranokršćansku baziliku kod Tomislavgrada: Sve prekopali, ostavili iskopane kosti... Šta su tražili?!
I ranije su se znala događati ručna iskapanja s korištenjem detektora metala, a sve je povezano s povijesnom predajom o postojanju nekog blaga u grobnom mjestu na ovoj lokaciji

 

 


Arheološki lokalitet Crkvina u Vinici kod Tomislavgrada, gdje su otkriveni ostaci ranokršćanske bazilike i grobnica, devastiran je i uništen.


Arheolog Stipan Dilber, kustos Franjevačkog muzeja u Tomislavgradu kazao je u razgovoru za Fenu da je dobio dojavu od mještana, da su njima poznate osobe iz istog okruženja, na taj lokalitet, gdje su ostaci bazilike, došle s radnim strojem te su ga prekopavale tražeći njima zanimljive eksponate.


- Devastiranje je blaga riječ za ono što su oni s bagerom napravili, oštetivši povijesne zidine bazilike. Izrovali su lokaciju, a na nekim mjestima se vide i iskopane kosti te bi vještačenjem trebalo utvrditi njihovo porijeklo - kazao je Dilber.

 

unistena-bazilika-kod-tomislavgrada-3


I ranije su se znala događati ručna iskapanja s korištenjem detektora metala, ističe Dilber, a sve je povezano s povijesnom predajom o postojanju nekog blaga u grobnom mjestu na ovoj lokaciji.


O ovom slučaju informiran je i MUP Hercegbosanske županije.


Također reagirali su i iz ekoloških zavičajnih udruga buškoblatskog i zavelimskog kraja (Planinarsko ekološko društvo Zavelim, Ekološka udruga Buga, Mladi Buškog Blata, Zavičajno Društvo Zavelim) koje osuđuju devastaciju ranokršćanske bazilike Crkvine u Vinici.


Nažalost, ovakvi slučajevi devastacije kulturnih lokaliteta nisu izolirani. Slične situacije se već godinama ponavljaju na širem području, bez odgovarajućih reakcija građana, nadležnih tijela i javnosti, poručili su iz ovih udruga.

 

unistena-bazilika-kod-tomislavgrada-1


- Potpuna nebriga prema našem kulturno-spomeničkom nasljeđu očituje se i u tome da mnogi lokaliteti nisu niti adekvatno označeni. Štoviše, brojni povijesni lokaliteti nalaze se na trasama planiranih energetskih objekata, a da nisu prethodno istraženi u skladu s potrebama zaštite. Tako je prema prijedlogu općinskog prostornog plana i lokalitet Crkvine predviđen za potapanje u sklopu buduće hidroakumulacije u Viničkom polju – naglašavaju iz spomenutih udruga.


Po njima, ovaj sramotni i tragični događaj jasno ukazuje na ozbiljan nedostatak svijesti o važnosti kulturno-spomeničke baštine.


Smatraju i da odgovornost leži na vlastima, koje putem svojih službi moraju promptno reagirati, označiti i zaštititi takve lokalitete.

 

(FENA/ad)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook