Drugo izdanje Sarajevske sigurnosne konferencije, jednog od najvažnijih godišnjih diplomatskih događaja u BiH, počela je danas u sarajevskoj Vijećnici pod sloganom "European Perspectives on Security Challenges".
Događaj je okupio više od 300 učesnika i 50 predavača, među kojima su vodeći evropski i američki zvaničnici, diplomate, stručnjaci za sigurnost, profesori, novinari, te drugi eksperti i praktičari. Bogati program konferencije se fokusira na ključna sigurnosna pitanja uzrokovana globalnim prijetnjama i geopolitičkim promjenama.
Viši direktor Newlines instituta Azeem Ibrahim kazao je da je današnja konferencija dio jedne šire inicijative razvijanja centra za sigurnost na Zapadnom Balkanu u okviru Newlines instituta.
- Region Zapadnog Balkana je predugo zanemaren i zbog toga je važno da se ovi izazovi ponovo stave u agendu, posebno nakon početka rata u Ukrajini. Moramo osigurati da ovaj region pronađe svoj put ka sigurnosti i prosperitetu – izjavio je Ibrahim.
Dodao je da je za regiju apsolutni prioritet članstvo u NATO savezu, kako bi osigurali da Zapadni Balkan bude duboko integrisan u demokratski svijet.
Direktor Sigurnosne konferencije Hikmet Karčić smatra da je Sarajevska sigurnosna konferencija najveći diplomatski događaj na Zapadnom Balkanu.
- Nadamo se da ćemo od Sarajeva napraviti središte diplomatskih aktivnosti, nauke i kreiranja politika na ovom području. Želimo kroz diplomatiju približiti regiju euro-atlantskim integracijama - izjavio je.
Programska menadžerica Fondacije Friedrich Ebert Jata Lošaj smatra da su teme konferencije važne zbog trenutne geopolitičke situacije u svijetu.
- Nadam se da ćemo imati korisne savjete za buduće donositelje odluka i politika – kazala je Lošaj.
Sarajevsku sigurnosnu konferenciju organizuje New Lines Institute for Strategy and Policy, u okviru rada udruženje “Institut za strateške analize Nove Linije”, te uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske i Fondacije Friedrich-Ebert-Stiftung - Dijalog za jugoistočnu Evropu.
(FENA/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook