Hiljade ljudi su ozlijeđene u Libanonu nakon simultane eksplozije 'pejdžera' koje je skupina Hezbollah koristila za komunikaciju. Najmanje 12 je ubijeno, a otprilike 2.800 ozlijeđeno, među kojima mnogi – teško. Jučer Libanonom opet odjekuju nove eskplozije, ovaj put eskplodiraju voki-tokiji i kućni solarni paneli. Vojni analitičari, Bereko Zečević u Sarajevu i Marinko Ogorec u Zagrebu, komentiraju za N1 novonastalu situaciju, da li je moguća eskalacija na Bliskom istoku i šta znači najava Izraela da slijedi 'nova faza' rata.
Ono što se desilo su dva kapitalna dana, smatra Zečević, dodavši kako je kroz eksploziju ‘pejdžera’ učinjeno da se neutralizira značajan broj nižih oficira Hezbollaha, a jučerašnji napad putem ‘voki-toki’ aparata ciljao je niži nivo sigurnosnih službi Hezbollaha.
“Tako da su oni pokazali (Izrael) da su se duboko infiltrirali u sigurnosne službe Hezbollaha, što dovodi u sumnju kompletan sistem funkcionisanja Hezbollaha, dovodi u sumnju vojnike Hezbollaha da li da uključe ili prate naredbe, jer nisu sigurni da li je Izrael ušao u komunikaciju. Fantastičan uspjeh Mosada, pokazao je i primjenu najnovijih tehnologija u infiltraciji u pejdžere o voki-toki aparate. Po onom što sam analizirao, vjerovatno su koristili minijaturne elektromehaničke sisteme upaljača koji se koriste kod vođenih sistema”, naglasio je Zečević, uz zaključak da su ove dvije operacije pokazale vrhunsku sposobnost izraelskih službi.
U kontekstu stradanja i nevinih civila u tim operacija, dodao je kako to pokazuje da se ne poštivaju kriteriji Ženevske konvencije o ratnim aktivnostima, te da je došlo do sloma sigurnosnog svjetskog sistema.
Vojni analitičar Marinko Ogorec iz javio se iz Zagreba putem video linka, a komentirao je način na koji su se desile eksplozije, putem ‘pejdžera’ i ‘voki-toki’ aparata.
Zašto su pripadnici Hezbollaha uopće koristili ove uređaje?
“Jer su smartphone telefoni vrlo nepouzdana sredstva. Otkrilo se da mogu biti izvor obavještajnih podataka, a bilo je i nekoliko atentata na visoke osobe, ličnosti, koji su bili realizirani navođenjem raketnih sustava na smartphone telefone. Zbog toga su smatrali ako se vrate dva koraka nazad na jednostavnija sredstva, koja su manje osjetljiva na takav oblik elektronskog djelovanja, da će na taj način izbjeći ovo što se dogodilo. Postoje drugačiji pristupi, durgačije aktivnosti, obavještajne službe mogu lako doći i do takvih sustava, koji jesu jednostavniji, omogućavaju jednostavniju komunikaciju i lakše ih je ometati u elektronskom smislu, ali ne i u ovom koji se dogodio”, ističe Ogorec.
Da li su ovo dosad neviđeni napadi u historiji? Zečević odgovara kako se radi o vanserijskim napadima, ali kako se ovakav postupak više ne može ponoviti, kao što su to potvrdili i predstavnici Izraela.
“Doći će do kontrole sistema komunikacije, ali imajući u vidu da izraelska vojska ima vrhunske stručnjake, pronaći će način da odgovore na prijetnje Hezbollaha. Sistem organizacije, vojne kontrole, čuvanja informacija koje ima izraelska vojska, i sistem koje koriste Hezbollah i Hamas – to su dva različita koncepta. Izraelci rade sistemski i sa jasnim ciljevima, imajući u vidu rekaciju Hezbollaha, to su impulsne reakcije, nisu reakcije ozbiljne grupe vojnih stručnjaka, nego govore političari. Suštinski, na Bliskom istoku vokni stručnjaci, komandanti duboko su podređeni u donošenju odluka političkim liderima, i u takvom sistemu gdje ne postoji mogućnost potpune kontrole toka operacije, gdje postoji miješanje političara u vojne operacije, može doći do ovog što se desilo”, zaključuje Zečević.
Kakav će biti odgovor Hezbollaha? Ogorec izražava nadu da neće doći do eskalacije, ali sve opcije su moguće.
“Hezbollah je duboko pogođen s ovim napadom, ne samo u smislu da je ponižen, jer poniženje je emotivna reakcija, govorimo o racionalnim opcijama gdje u jednoj sekundi Hezbollah je ostao bez jedne brigade. Situacija koja je duboko potresla Hezbollah. Druga stvar, potpuno se urušio sustav međusobne komunikacije, to je živčani sustav bilo kakvog vođenja borbenog djelovanja i ako je taj sustav probijen i kompromitiran, onda se mora sve na neki način reprogramirati, redefinirati kako bi sve počeli iznova. Ovo je velika kompromitacija sustava Hezbollaha, sustava zapovijedanja i u tom segmentu se moraju redefinirati prije nego što krenu u bilo što drugo, sve drugo bi bilo konfuzno, bilo bi svedeno na terorističke aktivnosti, a Hezbollah sebe želi doživjeti kao organiziranu strukturu”, pojašnjava Ogorec.
Kada je u pitanju “nova faza” rata koju najavljuje Izrael, ističe kako nije prvi put da Hezbollah i Izrael imaju neposredne konflikte, te da je za očekivati da bi izraelske snage mogle, s vojnog aspekta, iskoristiti ovu situaciju i nastaviti borbena djelovanja dok je Hezbollah nedovoljno konsolidiran.
“Prilično osjetljiva situacija, Hezbollah je opet osjetljiv. Ako bi Izrael napao jug Libanona onda bi ta operacija možda rezultirala većim učinkom nego ako bi se Hezbollah uspio konsolidirati. Nadam se da neće doći do eskalacije, jer bi podrazumijevala rat na Bliskom istoku, regionalni sukob”, smatra Ogorec.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook