Novi nastavni plan i program za 9. razred osnovnih škola u RS promijenjen je i sad će učenici na času historije učiti o ratnih zločincima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću kao o herojima srpskog naroda.
Naime, uvedena je nova nastavna tema "Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat" u okviru koje će djeca učiti falsificiranu i iskrivljenu parapovijest, umjesto da budu upoznati sa činjenicama, piše Raport.
Prvo je to sinoć objavio potpredsjednik manjeg bh. entiteta Ćamil Duraković.
"Također, pored osuđenih ratnih zločinaca, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, djecu će učiti i o uzrocima i posljedicama 'Odbrambno-otadžbinskog rata' ali će preskočiti genocid, etničko čišćenje i čitav dijapazon zločina protiv čovječnosti koje su počinili pripadnici Vojske RS o kojima će, kao o herojima, učiti djeca devetog razreda osnovnih škola u Republici Srpskoj", objavio je Duraković.
S obzirom na to da se ovakav nastavni plan i program može protumačiti kao glorificiranje ratnih zločinaca, što je krivično djelo u BiH nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo izmjene Krivičnog zakona. Raport je tražio komentar Tužilaštva BiH, ali i OHR-a. no odgovor nisu dobili. Ali, zato je stigao odgovor od Ambasade SAD.
"Neodgovorno je politizirati obrazovanje i podrivati međusobno povjerenje i razumijevanje među budućim generacijama u Bosni i Hercegovini (BiH). U javnom diskursu nema mjesta za jezik koji promoviše netoleranciju i sije podjele, uključujući i obrazovanje iz oblasti historije. Negiranje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca su sramotni. Takav nastavni plan i program bi produžio patnju žrtava svih etničkih grupa i njihovih porodica, educirao buduće generacije na lažnim istorijskim narativima, potkopao napore u procesu pomirenja i ugrozio stabilnost BiH.
Istovremeno, moramo primijetiti da presude za ratne zločine naglašavaju individualnu odgovornost i ne odnose se na cijeli narod. Vlasti imaju odgovornost da se suzdrže od retorike podjela. Pozivamo sve institucije vlasti u BiH na svim nivoima da preduzmu konkretne korake na promoviranju pomirenja, te se fokusiraju na neophodne reforme i napredak za dobrobit svih građana BiH", naveli su iz Ambasade SAD za Raport.
Da li će institucije reagirati, pitanje je koje se uvijek postavlja, no zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić nije optimistična.
Ona kaže da je nesumnjivo da su i do sada učenici u Republici Srpskoj učili historijske falsifikate, no, kako kaže, uvođenje nastavne teme “Republika Srpska i odbrambeno-otadžbinski rat” u udžbenik devetog razreda osnovne škole ravno je npr. izučavanju lekcija kako je Jasenovac bio logor sa humanim tretmanom za Srbe, Jevreje, Rome, te za prevaspitavanje ostalih, indoktriniranih ljevičarskim i liberalnim idejama, a Beograd oslobođen 6. aprila 1941.
Nastavak teksta čitajte OVDJE!
(DEPO PORTAL/jk)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook