Veliki problemi za manji bh. entitet

Dodikove turneje nisu urodile plodom: Stanje javnih finansija u RS sve teže, krediti stižu na naplatu

Front28.08.24, 20:47h

Dodikove turneje nisu urodile plodom: Stanje javnih finansija u RS sve teže, krediti stižu na naplatu
Kašnjenja su tokom ljeta zabilježena od strane prosvjetara, pa i radnika u zdravstvu i pojedinim vladinim agencijama

 

Duplo više od planiranog zadužila se Republika Srpska najnovijom emisijom trezorskih zapisa na domaćem finansijskom tržištu. Svaka od pristiglih ponuda na kraju je prihvaćena, iako ni u zbiru nisu ni približne iznosu koji je potreban za funkcionisanje javnih finansija, piše N1.

 

Radilo se opsežno u Ministarstvu finansija Republike Srpske, jer svaka pristigla ponuda za otkup obveznica koje je plasirala Vlada na kraju je prihvaćena. Planirani iznos zaduženja tako se popeo sa 10 na 22 i po miliona maraka.


„Odolijevamo li pritiscima, odolijevamo. Da li nam je lako, nije ni malo“, poručio je entitetski premijer, Radovan Višković.
 

Tu i tamo vlast prizna da ima probleme sa održavanjem finansijske stabilnosti Republike Srpske zbog američkih sankcija njenom političkom rukovodstvu.

 

Otvoreno je rečeno kako Vlada ne može na međunarodno finansijsko tržište pa je pitanje kako će naći finansijere za planirano dugoročno zaduženje od 800 miliona maraka. Premijer se u posljednje vrijeme trudi da djeluje optimistično pa na pitanje jesu li finansijeri pronađeni odgovara:
 

„Jesu pronađeni.Ne mogu da vam kažem i neću da vam kažem ko su, da ne bih ugrozio to što se radi, a molim vas da me obavijestite onog momenta kad Republika Srpska ne bude imala novca za plate.“
 

Kašnjenja su tokom ljeta zabilježena od strane prosvjetara, pa i radnika u zdravstvu i pojedinim vladinim agencijama. Iako premijer odbija da odgovori na pitanje, morao bi javno saopštiti izvore finansiranja.
 

„U situaciji kada imate loš kreditni rejting, kada ne možete da nađete kredit, kada ste u situaciji u kojoj se trenutno nalazite postoji rizik da biste vi taj kredit mogli uzeti po nekim lošim uslovima“, upozorio je Srđan Traljić iz Transparency Internationala BiH.
 

Odveć su oni kod kojih se Vlada zadužuje skriveni, iako se i kad je riječ o zaduženjima na domaćem tržištu radi o izrazito visokim kamatnim stopama koje se kreću uglavnom oko 6%.
 

Nema naznaka da bi prijeko potrebna finansijska injekcija Republici Srpskoj mogla stići iz Srbije. Pozitivne vijesti nisu došle ni nakon turneja predstavnika vlasti po Mađarskoj, Rusiji, Kini, Azerbejdžanu ili Turskoj. Tu destinaciju predsjednik Republike Srpske posljednju je posjetio.
 

O epilogu te posjete se malo zna, osim navoda samog Dodika da je finalizovao dogovore o gradnji auto-puta Beograd-Sarajevo. Iza kulisa govori se da je pravi razlog posjete zapravo pokušaj uspostavljanja koridora kojim bi novac iz Rusije bio dopremljen Republici Srpskoj.

 

(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook