Danas u 13 sati, u francuskom gradu Strasbourgu, dvije najmoćnije žene Evrope suočit će se sa trenutkom istine.
Glasanje u Evropskom parlamentu odlučit će hoće li Ursula von der Leyen dobiti drugi mandat predsjednice Evropske komisije za kojim žudi. Također će odrediti ton za ostatak vremena na vlasti italijanske premijerke Giorgie Meloni.
I moguće je da samo jedna od njih izađe kao pobjednica, piše Politico, a prenosi Raport.
Glasanje za ratifikaciju ponovnog imenovanja Von der Leyen na čelo izvršne vlasti EU dolazi nakon što su je evropski čelnici nominirali za još jedan petogodišnji mandat, nakon mjeseci nagađanja i tajnih pregovora. Tu su za Meloni krenule nevolje.
Tvrdodesničarska italijanska čelnica izostavljena je iz zakulisnog dogovora sklopljenog u Bruxellesu između liberalnih čelnika poput francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, centrističkih konzervativaca Von der Leyen, socijalista njemačkog kancelara Olafa Scholza i španskog premijera Pedra Sáncheza.
To je razljutilo Meloni. To je također ostavilo Von der Leyen s potencijalnim problemom koji sada dolazi u fokus. Iako će u teoriji imati dovoljnu podršku konzervativaca, liberala, Zelenih i socijalista da dobije podršku Parlamenta u četvrtak, glasanje je tajno i čak 15 posto europarlamentaraca za koje se očekuje da će je podržati možda to neće učiniti.
Tu bi Meloni mogla pomoći: ona je na čelu grupe zastupnika Europskog parlamenta, čijih bi se 78 glasova moglo pokazati kritičnim za sudbinu Von der Leyen.
Meloni je do sada, međutim, isključila mogućnost da naredi svojim vojnicima da podrže njemačkog dužnosnika za drugi mandat. Nakon onoga što je Von der Leyen opisala kao "intenzivnih sat vremena" razgovora sa skupinom ECR-a u utorak, još uvijek nije bilo jasno na koji će način glasati. Različite strane unutar grupe, iz različitih zemalja, vjerovatno će donositi vlastite odluke.
Glasanje u četvrtak stavlja Meloni "na raskrižje, gdje mora donijeti odluku koja će biti odlučujuća za vlastitu političku budućnost", rekao je Marco Valbruzzi, politolog sa Univerziteta Federico II u Napulju. “Ona mora ili prihvatiti priliku da bude dio većine koja izražava podršku čelniku Komisije ili ostati izvan nje, što mislim da će joj biti teško”.
U Bruxellesu su dužnosnici jasno dali do znanja da nema plana B ako Von der Leyen ne bude potvrđena njena uloga. Ako u četvrtak ne dobije 361 glas koji joj treba u Parlamentu od 720 mjesta, politika EU-a ponovno će biti bačena u haos i zbrku - u vrlo osjetljivom trenutku.
S obzirom na to da je ruski rat u Ukrajini ušao duboko u treću godinu i da Donald Trump napreduje u svojoj kampanji za vraćanje Bijele kuće, stabilno vodstvo EU-a smatra se ključnim za ekonomsku i političku sigurnost kontinenta.
I u Rimu je puno toga na kocki.
Ako Meloni podrži kandidaturu Von der Leyen, ona će zacementirati svoje mjesto glavnog umjerenog glasa u evropskim poslovima. Ako naredi svojim zastupnicima u Evropskom parlamentu da budu suzdržani, riskira da stranku – i Italiju – ostavi na marginama.
Ali to nije sve.
To je osobito bolna dilema za Meloni jer je tjera da bira između svojih pragmatičnih instinkata kao nacionalnog vođe na svjetskoj pozornici i političkih uvjerenja koja je godinama zastupala kao političarka u kampanji u Italiji. Na kraju krajeva, ona je u ovom škripcu samo zbog vrste zakulisnih briselskih sprega koje su ona i njene kolege euroskeptici osudili.
Iako je Meloni i dalje popularna u zemlji, italijanska politika notorno je nestalna i frakcijska. Njen koalicijski partner Matteo Salvini, čelnik krajnje desne stranke Liga, protivljenje drugom mandatu Von der Leyen postavio je kao stup svoje vanjske politike. Prošle sedmice Salvini je bio prisiljen demantirati medijske izvještaje da je rekao “ako Meloni glasa za Von der Leyen, gotova je".
Braća Italije vuku porijeklo od bivših fašista koji su izašli iz ruševina Drugog svjetskog rata, ali Meloni je pokušala modernizirati stranku po konzervativnom modelu. Za Valbruzzija, politologa, glasanje u četvrtak predstavlja "najvažniji trenutak Melonine premijerske dužnosti dosad".
Uprkos političkom pritisku krajnje desnice u Italiji, postoje dobri razlozi zašto bi Meloni mogla odlučiti da je u njenom domaćem političkom interesu podržati Von der Leyen. Glavni među njima je vječno opasan privredni položaj Italije.
Von der Leyen bila je pouzdan partner za Meloni, potvrdivši usklađenost Italije s EU planom privrednog oporavka nakon pandemije i odobrivši pravovremeno oslobađanje sredstava. Ironično, kao što je Meloni dobro poznato, lijevo orijentirana Evropska komisija bitna je štaka za zadužene zemlje poput Italije.
Nakon što su izbori za Evropski parlament u junu vratili snažne rezultate krajnje desnim strankama, italijanski troškovi zaduživanja porasli su jer su ulagači smatrali da je manje vjerovatno da će se politika solidarnosti EU nastaviti, prema Carlu Cottarelliju, bivšem italijanskom senatoru i višem dužnosniku MMF-a koji sada vodi program ekonomskih i društvenih nauka na Katoličkom univerzitetu u Milanu.
“Kada je kriza, Italija ovisi o mehanizmima solidarnosti EU-a”, rekao je.
Von der Leyen također se pokazala fleksibilnom u pitanjima važnim za Meloninu stranku, poput rješavanja pitanja migracija, odbrane poljoprivrednih interesa i ublažavanja klimatske politike.
Kada se Von der Leyen u utorak susrela sa zastupnicima ECR-a u Evropskom parlamentu, oni su pozdravili ove poteze. Ali prema jednoj osobi upoznatoj s razgovorima, Melonini zastupnici također su zahtijevali "radikalnu promjenu koraka u Zelenom dogovoru" klimatske politike, "pragmatične" poljoprivredne politike i nove dogovore s afričkim zemljama za blokiranje odlaska migranata.
Meloni će također tražiti maksimalnu fleksibilnost u pogledu tumačenja evropskih pravila o dugu za Italiju.
Melonini saveznici jasno su dali do znanja da će njihova podrška ovisiti o tome hoće li im Von der Leyen dati moćnu poziciju u Evropskoj komisiji novog izgleda. To za italijanskog povjerenika znači veliki portfelj — možda ulogu u raspodjeli sredstava, kao i mjesto potpredsjednika ili izvršnog potpredsjednika u Komisiji.
Što god da se dogodi, ni u jednom slučaju od stranke se ne očekuje da javno objavi svoju odluku. Ali navodno tajni glasovi imaju način da izađu navidjelo.
Pobijedi li Von der Leyen velikom većinom, bit će očito da ju je Meloni spasila. U tom slučaju može pribjeći samo unaprijed pripremljendoj obrani: Umjesto da djeluje u interesu svoje stranke, radila je na postizanju "maksimalnog rezultata za Italiju".
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook