Ljeto nam je svima podjednako, znamo da su životinje vidljivije i aktivnije nego u ostala godišnja doba, no ljude su ovih dana prilično uzrujali maleni zrikavci koji su preplavili selo Žedno na otoku Čiovu. Na snimkama koje su objavili s portala Dalmacija Danas vidi se kako ih je zaista mnogo.
Stručnjaci kažu kako ova masovna pojava nije prva na Čiovu ove godine - jednako ih je mnogo viđeno u Splitu, a lani su u velikom broju bili u Omišu, Splitu i Kaštelima. No, rijetko kad se ovakve pojave zabilježe, pa zapravo nema podataka o tome koliko su i na kojim područjima česte.
Na snimci se vide pripadnici vrste Decticus albifrons, koja je kod nas poznata i kao veliki primorski konjic, kaže Niko Kasalo s Instituta Ruđer Bošković, koji istražuje ovu vrstu u našoj zemlji i u svijetu. Važno mu je da ljudi znaju da ovo nisu skakavci, jer je njihova najezda daleko štetnija. Životinje su na prvi pogled slične, a lako ih se razlikuje promatrajući im veličinu (zrikavci su veći od skakavaca), antene su im duge i ženke za zadku imaju dugačku ‘bodlju‘.
- Odrasle jedinke ove vrste žive tijekom ljeta i jeseni, u jesen u zemlju polažu jaja koja prezimljuju, a mladi zrikavci se izliježu tijekom svibnja ili lipnja. U videu se vidi da većina jedinki nije odrasla, dakle radi se o nedavno izleženim životinjama. Ovo je potpuno normalna pojava u primorju, ali je brojnost jedinki primjetno viša zadnje dvije godine. O ekologiji ove vrste se ne zna puno, ali neka istraživanja ovog roda su pokazala da povišene temperature pogoduju njihovom razmnožavanju.
Ova i prethodna godina su osjetno toplije od nekoliko prethodnih i to je sigurno imalo utjecaja - ističe Kasalo i dodaje kako su neka istraživanja pokazala da čak do 90 posto mladih ove vrste ne odraste. Njihov je ‘peh‘ što su im neprijatelji valjda svi koje susretnu: od ptica, gmazova, vodozemaca, pa do malih sisavaca. Ne valja zaboraviti ni ljude, koji ih ubijaju na razne načine - nekad namjerno, jer su im odbojni, drugi put slučajno.
Kasalo smatra kako će broj zrikavaca tijekom idućeg mjeseca biti manji, ali će ih do kraja ljeta biti posvuda u primorju.
- Nisu otrovni, štetni ili agresivni tako da nema opasnosti, ali ipak treba paziti kad ih se dira jer mogu dosta snažno ugristi. S obzirom na klimatske promjene, možemo očekivati da će ovakve situacije biti češće nego ranije - dodao je Kasalo.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook