"S verom u Boga"

Četnici se uz fotografije Putina i Mladića na Ravnoj gori hvalili “brisanjem” naselja kod Gacka 1992.

Hronika09.05.24, 17:14h

Četnici se uz fotografije Putina i Mladića na Ravnoj gori hvalili “brisanjem” naselja kod Gacka 1992.
Stotine mlađih i starijih muškaraca, koji na glavama nose kape na koje su okačene kokarde, sa zastavama četničkog pokreta na kojima su oslikani mrtvačka glava i natpisi “S verom u Boga” i “Sloboda ili smrt”

 

 

Dok Evropa slavi pobjedu nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, Četnici na Ravnoj Gori u Srbiji počinju svoje višednevno okupljanje na kojem je nekoliko stotina simpatizera ravnogorskih pokreta iz Srbije i okolnih zemalja već prvog dana uz ruske zastave i fotografije Vladimira Putina veličalo domaće ratne zločince i hvalilo se “brisanjem” naselja Fazlagića Kula u napadu u kojem je 1992. godine ubijeno više od stotinu bošnjačkih civila iz Gacka, piše Detektor.

 

Kasno je jutro u utorak 8. maja dok na platou na Ravnoj Gori odjekuje najpoznatija ravnogorska pjesma “Sprem’te se, sprem’te četnici, silna će borba da bude”. Na brisanom prostoru između crkve i šume stotine okupljenih u crnim uniformama počinju svoje višednevno obilježavanje okupljanja poražene četničke vojske u Drugom svjetskom ratu. U uniformama Jugoslovenske vojske u otadžbini koju je predvodio Dragoljub Draža Mihailović, četnički vođa osuđen na smrt 1946. godine zbog veleizdaje i saradnje s nacističkom Njemačkom, okupljeni pjevaju četničku himnu, postrojeni pred predsjednikom Ravnogorskog pokreta i sveštenicima.

 

Stotine mlađih i starijih muškaraca, koji na glavama nose kape na koje su okačene kokarde, sa zastavama četničkog pokreta na kojima su oslikani mrtvačka glava i natpisi “S verom u Boga” i “Sloboda ili smrt”, pozdravljaju jedni druge uz pokliče “živjela Srbija”. Oni 8. maja proslavljaju Markovdan kada se prisjećaju okupljanja četničke vojske na Ravnoj Gori, visoravni na planini Suvobor u zapadnoj Srbiji, koje još nazivaju i trećim srpskim ustankom.

 

Neki od njih nose i zastave Srbije, obučeni u crne ili maslinasto zelene uniforme, sa čizmama na nogama, a kod nekih su o pojas obješeni noževi i bajoneti. To su, kako su ih ranije najavili organizatori skupa, članovi ravnogorskih i četničkih pokreta iz “svih srpskih zemalja”.

 

Pred mikrofon i zvučnik, postavljene nasred ograđenog platoa pored crkve Svetog Georgija u koji nenajavljeni posjetioci nisu mogli ući, izlazi čovjek sijede brade i kose, u odijelu sa kravatom. Ljubovije Nenadović, predsjednik Ravnogorskog pokreta, govori u zanosu kako plato na kojem stoje mjesto “kao magnet privlači slobodoumne Srbe” i ponosan je da je svake godine na Ravnoj Gori sve više mladih, ali i ljudi spremnih da brane Srbiju. Njegov govor u kome se prizivaju granice Velike Srbije u koje ulazi teritorije susjednih zemalja otvara zvanični dio programa.

 

- Mi ćemo da pobedimo, pobeda nam se smeši, vreme se promenilo. Sazrelo je vreme da Srbi budu domaćini u svojoj zemlji. Gde je naša zemlja, koje su granice te Srbije? Te su granice na zapadu tamo negde Karlovac, Karlobag, Virovitica. Iznad Sofije na istoku. Na jugu izlaze na južna mora - govori Nenadović.

 

Dok gleda u brojne mladiće i djevojke koji stoje pred njim, obučeni u četničke odore ili sa obilježjima četničkog pokreta, Nenadić kaže kako će vrijeme koje dolazi pokazati zašto su tražili bratsku slogu među Srbima i podsjeća prisutne da je njihova želja povratak kraljevine, sa kraljem iz kuće Karađorđevića. Ali kada pokušava dati podršku i zahvaliti se predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, od okupljenih dobija zvižduke. Neki ga nazivaju izdajicom.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook