rezolucija o Srebrenici i diplomatski skandal?

Željka Cvijanović preko ambasadora Srbije poslala pismo UN-u, a on u svojoj uvodnoj noti osuo po Lagumdžiji

Front11.04.24, 17:45h

Željka Cvijanović preko ambasadora Srbije poslala pismo UN-u, a on u svojoj uvodnoj noti osuo po Lagumdžiji
Zanimljivo je da se na početku ovog pisma ambasador Srbije Stevanović izvinjava Guterresu jer mu se “ponovo javlja u kratkom roku” što ustvari znači da je on i ranije rukovodstvu UN-a dostavio pismo Cvijanović

 

 

 

 


Ambasador Srbije pri UN-u ponovo je rukovodstvu UN-a dostavio pismo članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, saznaje Raport.


Naime, Cvijanović je danas objavila kako je ona uputila pismo UN-u povodom najavljenog usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.


No, Raport je u posjedu pisma koje je šefu UN-a Antoniju Guterresu dostavio ambasador Srbije pri UN-u, u kojem ga obavještava da mu dostavlja pismo Cvijanović, jer su navodno diplomatski kanali BiH uzurpirani od samo jedne etničke grupe.


“Ekselencijo, Iskreno se izvinjavam što vam se ponovo obraćam u tako kratkom roku, jer redovne diplomatske kanale naše susjedne Bosne i Hercegovine otima samo jedna etnička grupa u Bosni i Hercegovini.


Shodno tome, novo pismo srpskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Nj. E. Željke Cvijanović o grubom kršenju zakona Bosne i Hercegovine od strane Stalnog predstavnika Bosne i Hercegovine Nj.E. g. Zlatka Lagumdžije i njegovo djelovanje, bez odgovarajućeg ovlaštenja Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ne može biti dostavljen na redovan način vašoj pažnji.


Još jednom, pošto je Republika Srbija u potpunosti posvećena miru, sigurnosti i stabilnosti Bosne i Hercegovine, kao i cijelog Zapadnog Balkana, ja, kao stalni predstavnik Republike Srbije, dijelim ovo pismo sa Vama kako bismo spriječili moguće vrlo opasne posljedice jednostranog djelovanja stalnih predstavnika Bosne i Hercegovine Nj.E. Zlatko Lagumdžija.


Primite, Ekselencijo, izraze mog dubokog poštovanja. Nemanja Stevanović”, navodi se u uvodnom pismu nakon čega slijedi pismo Željke Cvijanović..


Zanimljivo je da se na početku ovog pisma ambasador Srbije Stevanović izvinjava Guterresu jer mu se “ponovo javlja u kratkom roku” što ustvari znači da je on i ranije rukovodstvu UN-a dostavio pismo Cvijanović.


Naime, 4. aprila Stevanović je isto dostavio pismo Cvijanović, što je ona odmah idući dan demantirala.


“Notorna neistina i odraz krajnjeg cinizma je tvrdnja da je Kabinet srpskog člana ignorirao Stalnu misiju BiH pri UN. Pismo je poslano redovnim diplomatskim kanalima, posredstvom Ministarstva spoljnih poslova i Stalne misije BiH pri UN, ali oni nisu izvršili svoju zakonsku obavezu i proslijedili ga na adrese“, saopćio je tad Kabinet Cvijanović.


Još je ciničnije da ju je demantirao već idući dan sam ambasador Stevanović kazavši da je upravo on dostavio prvo pismo rukovodstvu UN-a.


Zanimljivo je da je, prema saznanjima Raporta, većina diplomata u UN-u zbunjena njenim pismom jer se u njemu navode “događaji u Srebrenici”. Naime, zvanični naziv dokumenta koji treba biti usvojen je “Rezolucija o sjećanju na genocid u Srebrenici 1995. godine”, pa diplomatama nije jasno da li Cvijanović piše o nekim drugim događajima.


Objašnjenje nisu mogli dobiti ni od Stalne misije BiH pri UN-u.


Kako su mediji već pisali, Željka Cvijanović, članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, uputila je novo pismo diplomatskim predstavništvima i organima u Ujedinjenim nacijama pri čemu je negirala da je vojska i policija Republike Srpske u Srebrenici počinila genocid nad Bošnjacima.


Cvijanović je, pored ostalog, navela da se rezolucijom Generalnoj skupštini UN-a predlaže da uspostavi 11. juli kao međunarodni dana sjećanja "na događaje" u Srebrenici iz 1995. godine.


Prijedlogom koji je objavljen u medijima se izričito navodi da je riječ o uspostavi 11. jula kao međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici iz 1995. godine, koji je potvrđen presudama pred Haškim tribunalom i sudovima u Bosni i Hercegovini.


Cvijanović je, pored ostalog, navela da usvajanje spomenute rezolucije "nema nikakvu podršku ni institucija niti naroda BiH", piše ATV. Ponovila je da su "diplomatski kanali BiH pri UN-u uzurpirani od ambasadora i političkih predstavnika koji govore u ime samo jednog naroda".


Ona je pojasnila da razlog za direktno obraćanje misijama i delegacijama u UN-u nije nastojanje da zaobiđe zvanične i utvrđene kanale komunikacije, naprotiv - diplomatski kanali BiH pri UN-u uzurpirani su od ambasadora Zlatka Lagumdžije i političkih predstavnika koji govore u ime samo jednog od tri konstitutivna naroda koja čine BiH, da su ozbiljno povrijeđeni Ustav i propisi BiH, te narušeni principi na kojima počivaju njen mir i funkcionalnost.


Za genocid u Srebrenici osuđeno je ratno političko i vojno rukovodstvo RS-a na čelu s Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem koji su osuđeni na doživotni zatvor.


Za genocid i ratne zločine u i oko Srebrenice osuđeno je više od 55 bivših pripadnika vojske i policije RS-a na više od 700 godina zatvora. Osuđena je i država Srbija jer to nije spriječila.

 

(DEPO PORTAL/jk)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook