a gdje su pare?

Vlasniku Manja pekara je minimalac od 900 KM prevelik, ali Vlada RS je presjekla raspravu

Biznis Klub29.12.23, 11:10h

Vlasniku Manja pekara je minimalac od 900 KM prevelik, ali Vlada RS je presjekla raspravu
Taj prijedlog je naišao na oštre kritike poslovne zajednice, iz koje su tvrdili da će taj minimalac ugasiti više hiljada radnih mjesta

 


Izvor: Oslobođenje
Autor: Goran Dakić

 

Minimalna plata u Republici Srpskoj u idućoj godini iznosiće 900 KM. To je saopšteno juče poslije sjednice Vlade Republike Srpske i to nakon što se Savez sindikata i poslodavci nisu uspjeli dogovoriti o iznosu minimalne plate. S obzirom na to da se Ekonomsko-socijalni savjet nije mogao dogovoriti oko iznosa najniže plate, Vlada Srpske je utvrdila ovaj iznos.


Javno i privatno


- Najniža plata utvrđena je na osnovu privrednih kretanja i drugih važnih parametara. Unija poslodavaca je odbila da učestvuje na posljednjem sastanku sa predstavnicima Vlade RS-a. Poslodavci su predlagali minimalac od 750 do 770 KM, dok je Savez sindikata zahtijevao minimalnu platu onakvu kako je predložio predsjednik Republike Srpske, odnosno 1.050 KM. S obzirom na to da se nisu mogli usaglasiti, Vlada je donijela ovakvu odluku, kazao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS-a Danijel Egić.


Saga oko povećanja minimalne plate u Srpskoj traje već dva mjeseca i to nakon što je predsjednik RS-a Milorad Dodik rekao da bi minimalac trebao da ide na 1.050 KM. Taj prijedlog je naišao na oštre kritike poslovne zajednice, iz koje su tvrdili da će taj minimalac ugasiti više hiljada radnih mjesta. S druge strane, Vlada i sindikat su stava da minimalac mora rasti značajnije od onog na šta su poslodavci spremni.


Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je da je Vlada donijela neodgovornu odluku koja će nanijeti štetu pojedinim preduzećima. On kaže da je i Vlada Republike Srpske neodgovoran poslodavac, jer sada u Srpskoj postoje dvije najniže plate - jedna je za javni sektor, a jedna za privatni.


- Imamo najave preduzeća da će u njima doći do otpuštanja radnika. Zamjeramo Vladi Srpske i svima onima koji su učestvovali u donošenju odluke o minimalnoj plati što nisu našli za shodno da obave razgovore sa poslodavcima. Vlada je gledala kako da ubere dodatne prihode i nije se bavila potrebama privrede. Sada će sva kožarska, tekstilna i obućarska industrija u Federaciji biti u povoljnijem položaju nego naši poslodavci koji se bave tim poslovima, rekao je Trivić.


Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će naredne godine u ovom entitetu biti otvorene najmanje tri velike fabrike u kooperaciji sa njemačkim, slovenačkim i drugim firmama, a koje će zaposliti više od 2.500 radnika. Dodik je ocijenio da je Srpska uspješno prošla 2023. godinu “iako su joj neki iz opozicije i kvazistručne javnosti najavljivali finansijsku propast”.


- Otkad postojimo, stalno se utrkuju neki iz Federacije BiH i Srpske da kažu kako ćemo navodno propasti, ali mi nismo stradali na ekonomsko-finansijskom planu, jer smo zbog pojačane inflacije povećali lična primanja, plate i penzije realno tri odsto iznad inflacije, rekao je Dodik.
 

Novinar Dragan Maksimović kaže za Oslobođenje kako je priča o novim radnim mjestima jednaka priči o aerodromu u Trebinju ili skijalištu na Manjači. To su, dodao je on, populističke priče koje treba da održavaju politički mir do izbora.


Predizborna priča


- Para nema ili ih ima sve manje i potrebno je činiti sve da izgleda kako svega ima dovoljno. Mi o tim radnim mjestima ne znamo ništa. Gdje će biti otvorena, ko će ih otvoriti i pod kojim uslovima - sve je to nepoznato. Ako se to čudo i desi, desiće se tako da o tome ništa ne znamo i pred izbore, rekao je Maksimović.


(DEPO PORTAL/jk)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook