Ono što bi se trebalo podrazumijevati, u našoj zemlji najčešće se ispostavi kao još jedan u nizu problema. U Bosanskom Petrovcu svakodnevno su suočeni s odlaskom mladih, investitora i padom ekonomije - već više od godinu prisutan je i dodatni problem. Ova općina, naime, nema banku.
Naizgled ne toliko značajno, u praksi od velike važnosti. Samo za privrednike to je putovanje od nekoliko kilometara do jednog od susjednih gradova, prenosi FTV.
U ovoj je općini do prije nekoliko godina bilo mnogo više života nego danas. Jer sada nemaju ni banke. Pravi to problem i mladima, ali i starima, a ponajviše – poduzetnicima. Spase Lončar je obrtnik, a do prve banke mora putovati gotovo sat u neki od susjednih gradova.
- Imam registrovan obrt i moram ići u banku u Bihać ili u Ključ. Fali nam banka puno, ovdje su nekad bile dvije-tri, sad nema nijedne - priča on.
Sličnog mišljenja su mnogi. Kažu, tako jednostavna stvar im toliko komplikuje svakodnevnicu. S bankomatima se pate jer su preopterećeni, u pošti je uvijek gužva, a često fali i novca. Otići u drugi grad znači – uzeti slobodan dan na poslu:
- U pošti se čeka nekad i po više sati jer se moraš vraćati, objektivno je problem. Ko radi, mora uzimati slobodne sate ili dane.
- Ko radi mora predati pazar, mora sve obaveze platiti.
Ovog problema svjestan je i načelnik Općine Mahmut Jukić (SDA). Tvrdi, nastoji ga riješiti, ali rješenja zasad nema. Sve ide sporo.
- Obavio sam niz sastanaka s menadžmentima više banaka koje komercijalno djeluju na prostoru Bosne i Hercegovine, čak sam i Vladi Federacije uputio zahtjev kad je u pitanju jedna naša banka koja je u većinskom vlasništvu Vlade. Dosad nismo dobili pozitivan odgovor - ističe Jukić.
Postoje naznake da bi problem mogla riješiti jedna banjalučka banka, no građani su jasnog stava – ne vjeruju dok ne vide. Naizgled, nije presudan, ali problem u pozadini krije ozbiljne izazove. U doba kada domaće stanovništvo masovno odlazi u zemlje gdje je sistem uređen, u našoj zemlji i osnovna pitanja postanu goruća.
Prilog pogledajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook