aktivan na mrežama

Biznismen iz Izraela: Ko je zapravo Amir Gross Kabiri koji prijeti gadonačelnici Karić

Hronika25.11.23, 14:33h

Biznismen iz Izraela: Ko je zapravo  Amir Gross Kabiri koji prijeti gadonačelnici Karić
Pouzdani izvori Žurnala navode da je Amir Kabiri prije desetak dana u MUP-u HNK davao izjavu na okolnosti nekoliko krivičnih prijava koje se odnose na poslovanje „Aluminij industrije“ nakon što je ova novonastala firma anektirala Aluminij

 

 

Izraelac Amir Gross Kabiri, zakupac mostarskog Aluminija koji se proglasio vlasnikom ove firme stvarane 50 godina, nastavlja podupirati Rusiju. Prema saznanjima Žurnala, samo za prvih devet mjeseci ove godine „Aluminij Industrija“ uvezla je iz ove zemlje pod sankcijama zbog agresije na Ukrajinu, sirovinu za proizvodnju vrijednu oko 110 miliona maraka!

 

Tokom prethodne, 2022 godine, „Aluminij industrija“ je iz Rusije uvezla nelegiranog aluminija za približno 225 miliona maraka!

 

Tu dolazimo do malog paradoksa. Dok posljednjih dana svojim objavama na društvenim mrežama iskazuje puni patrotski naboj u ratu sa Palestincima, Kabiri uporedo posluje sa državom koju iz Izraela označavaju kao nekog ko podržava njihove neprijatelje.

 

Nedavno su iz „Aluminij industrije“ potvrdili da rade sa smanjenim kapacitetom sa obrazloženjem da čekaju bolje tržišne uslove. Umjetnička galerija „Hub“, još jedna Kabirijeva akvizicija u okviru preuzimanja Aluminija je privremeno zatvorena, kažu zbog tehničkih radova.

 

Sve ovo inicira pitanja koja se postavlja posljednjih dana u Mostaru - da li se nešto dešava sa tvornicom i gdje je zapravo Amir Gross Kabiri?

 

- Moja cijela obitelj je u Izraelu, Tel Aviv gdje žive je u raketnom dometu, ali oni ostaju tamo, i ja ću im se uskoro pridružiti - izjavio je Kabiri prije dvije sedmice dajući intervju za portal Hercegovina.info.

 

Da li je Kabiri zaista u Izraelu, za sada nema potvrde. Pouzdani izvori Žurnala navode da je prije desetak dana u MUP-u HNK davao izjavu na okolnosti nekoliko krivičnih prijava koje se odnose na poslovanje „Aluminij industrije“, nakon što je ova novonastala firma anektirala Aluminij. Davanje izjave je organizovano u večernjim satima, kako bi bilo što manje „očiju“ u cijeloj operaciji. Nakon toga „nestaje“.

 

Podsjetimo, jednu od krivičnih prijava podnijela je Udruga malih dioničara DIAL kojom traže istragu o prodaji koksnih anoda iz pogona Aluminija. Tvrde da su te anode. po deset puta nižoj cijeni od tržišne, prodate „Aluminij Industriji“ koja ih je potom u Luci Ploče pretovarila na jedan ruski brod. Šteta po Aluminij procijenjena je na 4,5 miliona maraka.

 

- Ovo više nije državna tvrtka, već privatna -  reći će Kabiri za hercegovina.info.

 

Za njega, kao ni vrh HDZ-a, odnosno stranačkog šefa  Dragana Čovića, naravno nema ništa sporno u uslovima pod kojim je preuzet Aluminij nakon gašenja peći uzrokovanih prekomjernim dugom.

 

Kabiri je „u igru“ uveden pod krinkom konsolidacijskog postupka Aluminija. Ubrzano registruje vlastitu firmu “Aluminij Industrija”, da bi slijedila izmjena, pa je kao vlasnik upisana kompanija „M.T. Abraham Group“ registrovana u „off shore“ zoni u Panami.

 

Bilo bi zanimljivo da Kabiri dokumentuje tvrdnju da je u protekle tri godine u Aluminij investirao 30 miliona maraka. U 2022. godini „Aluminij industrija“ prometuje više od jedne milijarde maraka uz dobit od 55 miliona maraka!

 

Kako ostvaruje veliku dobit? Jednostavno, ne koriste skupu proizvodnju elektrolizom, nego kako nam objašnjavaju stručnjaci, pretapaju nelegirani aluminij kojeg u najvećoj mjeri uvoze iz Rusije te Indije.

 

Stara firma Aluminij je sa 900 „spala“ na 14 radnika, i dalje proizvodi milionske gubitke, no niko više ne pita šta je sa 450 miliona obaveza nastalih do uslovnog gašenja tvornice. Kažemo uslovnog jer je te pogone prisvojio Kabiri. Formalno, njemu su pogoni Aluminija iznajmljeni na 30 godina sa zanemarljivom mjesečnom rentom u odnosu na profit.

 

Kabiri je u jednom ostao dosljedan. Održava veze sa Rusijom nastale prije dolaska u Mostar.  Predsjednik je “Hermitage Museum Foundation Israel” konektovanu na “The State Hermitage Museum” u St. Petersburgu, U prevodu, riječ je o čuvenom ruskom državnom muzeju Ermitaž u Sankt Peterburgu.

 

Dragan Čović boravio je 10. februara 2020. godine u Rusiji, kao gost  predsjednice Federalne skupštine Ruske Federacije Valentine Matviyenko, Putinu bliske osobe. Deset dana nakon Čovićeve posjete, Amir Gross Kabiri registruje firmu “Aluminij Industrija d.o.o” i počinje medijsku ofanzivu kojom grupaciju prikazuje kao posljednju nadu za Aluminij.

 

Kupujući sirovine, u Rusiju je za vrijeme njene agresije na Ukrajinu, „upumpao“  335 miliona maraka...

 

(DEPO PORTAL/af)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook