U svom posljednjem opširnom komentaru ambasador SAD u BiH Michael Murphy najavio je te najgore za RS tek slijedi.
Murphy je u svom autorskom komentaru odgovorio na niz optužbi koje na njegov račun iznosi šef RS Milorad Dodik i to na način da je ustvari demaskirao pravo stanje u ovom entitetu koje je uzrokovao upravo Dodik svojom pogubnom politikom.
Posebno je jedan dio Murphyjeve izjave privukao pažnju i to onaj u kojem najavljuje težak period za RS, posebno u finansijskom smislu.
"Budžet RS godinama bilježi deficit, ali najgore tek dolazi. U prvih devet mjeseci 2023. godine Vlada RS se na domaćem tržištu dugoročno zadužila za približno 569 miliona KM (308 miliona dolara) po rekordno visokim kamatama. Vlada RS vršila je netransparentno zaduživanje kod domaćih i inostranih povjerilaca. Ukratko, gospodin Dodik stavlja neodrživ finansijski teret na buduće generacije. Čak i pored tako neobuzdanog zaduživanja, gospodin Dodik i njegova vlada morali su odgoditi isplatu plata u javnom sektoru i socijalnih naknada zbog nedostatka sredstava. U mnogim slučajevima, sredstva su uzeta od opština za pokrivanje deficita na nivou entiteta, lišavajući čelnike lokalnih zajednica sredstava koja su im potrebna za podršku vlastitim biračima i pružanje osnovnih usluga. Nijedan od ovih postupaka ne odražava zabrinutost za dobrobit ili budućnost stanovnika Republike Srpske", naveo je Murphy.
Poznato je da je Vlada RS imala problem s otplatom ogromnih kredita koje je dizala na raznim berzama po izuzetno visokim kamatama, a kako bi se platio dug, novac je 'posuđen' od plaća radnika u javnom sektoru.
Zanimljivo je da nikad javno nisu objavljeni uvjeti po kojima se RS zadužila na Londonskoj ili Bečkoj berzi. Nije jasno od koga je silan novac došao odnosno ko je kupio obveznice RS, a još je manje poznato gdje je novac utrošen, jer - nekih megainvesticija nema.
Informacija koju je Murphy objavio - da se RS samo tokom ove godine zadužila za skoro pola milijarde maraka - dodatno izaziva jeziv osjećaj i strah od totalnog kraja ovog entiteta.
Svakako će otplata ovih dugova izazvati ekonomske potrese u manjem bh. entitetu, no to nije jedini problem s kojim se susreću.
Nakon američkih sankcija Dodiku, brojne IT kompanije otkazale su održavanje zvaničnih sajtova Vlade RS, što je ovaj entitet gurnulo u digitalni mrak. Utočište im je dala Srbija, no ostaje činjenica da entitetske institucije više nisu u stanju otvoriti ni internet stranicu.
Ovu praksu mogle bi slijediti i brojne banke i drugi kreditori preko kojih se Vlada RS zaduživla što bi onda onemogućilo Dodikov režim da budžetske rupe krpi drugim kreditima.
Dakle, nakon što je sankcijama kažnjena grupacija firmi u vlasništu Dodikove djece, čime je snažno ograničen protok novca za njega, sad se steže obruč i oko samog entiteta.
Zanimljivo je da već danima kruže nezvanične informacije kako je u pripremi novi paket sankcija koji bi se odnosio na dio bankarskog sektora koji još uvijek pruža usluge sankcionisanim osobama.
Poznato je da osobe koje se nalaze na američkoj crnoj listi teško mogu u većini banaka otviriti i obični tekući račun, a o transakcijama (posebno međunarodnim) bespredmetno je i pričati.
Novi paket sankcija tako bi mogao Dodik i njegove sljedbenike totalno isključiti iz finansijskog sektora te bi mu faktički moglo biti onemogućeno da uopće uzima novac i plaću preko banke.
(Raport, DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook