Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović u kasnim popodnevnim satima obišli su ugrožena područja u općinama Goražde i Novo Goražde
Oni su se u Goraždu kratko sastali sa zvaničnicima Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) te se na licu mjesta uvjerili o težini situacije u kojoj se nalazi ovaj dio BiH.
- Vodu ne možemo zaustaviti ali možemo biti u kontaktu sa vlastima Crne Gore da bi znali šta nas očekuje. Po njihovim procjenama vodostaj više neće rasti, ali u narednim satima mi moramo biti oprezni i vlastitim kapacitetima pomoći ovom ugroženom području- kazao je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
On je naglasio da je Predsjedništvo BiH u stalnom kontaktu i sa entitetskim vlastima kako bi se odobrila sredstva za sanaciju nastalih šteta, javlja Fena.
Ministri finansija, uprave i lokalne samouprave te rada i boračko-invalidske zaštite Aleksandar Džombić, Zoran Lipovac i Rade Ristović obišli su večaras poplavljena područja u opština Foča i Novo Goražde, javlja Fena.
Džombić, Lipovac i Ristović sutra će obići poplavljena područja i u opštinama Višegrad, Zvornik i Bijeljina, najavljeno je iz Vlade RS.
Vlada Republike Srpske odobrila je 200.000 KM pomoći poplavljenim opštinama i formirala koordinaciono tijelo za praćenje situacije u područjima ugroženim poplavama, a najuogroženijim opštinama poslato je 1 000 paketa životnih namirnica ,rekao je potpredsjednik Vlade RS Anton Kasipović.
U Foči je nivo rijeke Drine u odnosu na prethodni izvještaj Civilne zaštite smanjen za oko 40 centimetara, a za nekoliko sati se očekuje da će opasti za još 40 centimetara, zbog smanjenog protoka na HE "Mratinje", javlja Fena.
Zbog visokog vodostaja i izlivanja Neretve, zatvoreni su granični prelazi Gabela Polje i Doljani, kao i regionalni put Gabela Polje - Čapljina, saopšteno je iz federalne Civilne zaštite. Oružane snage BiH, prema odluci Predsjedništva BiH, pružaju pomoć stanovništvu u područjima ugroženim poplavama.
U Donjoj Sopotnici, u opština Novo Goražde, poplavljeno je boračko naselje - montažne kuće, dok je snabdijevanje električnom energijom i vodom za piće još u prekidu.
Zbog kvara na dalekovodu, struje neće biti mjesec dana na području ove opštine, javlja RTRS.
(BLIN/DEPO/ds)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook