DOMAĆI PROIZVOĐAČI MESA

BiH uvozi meso iz Argentine i Brazila zaleđeno po desetak godina

Arhiva02.12.10, 11:07h

Udruženje poljoprivrednika, stočara i mesoprerađivača s prostora BiH od novih institucija vlasti tražit će donošenje novog pravilnika kojim bi se zabranio uvoz po desetak godina starog smrznutog mesa iz europskih i država Južne Amerike, prije svega Brazila i Argentine.

hladnjaca meso

DEPO portal je prije osam mjeseci pisao o ovoj temi i glavnim akterima ove afere u tekstu "PUTEVI ŠVERCA MESNIH MAGNATA: Lijanovići u središtu afere vrijedne 36 miliona KM".

Traže zabranu

Sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH mr. Sead Jeleč više puta je upozorio da je neprimjereno - i po zdravlje građana opasno - dopustiti da se na mesno tržište BiH plasiraju tone uvozne govedine, svinjetine, koja u hladnjačama stoji od 2002. godine. Takva mogućnost je dopuštena, prema zakonskim normativima koji su stari, jer novih još uvijek nema. Dok tone takvog “fosilnog mesa” završavaju u mesoprerađivanama kao što su salame, kobasice, paštete ili naresci, domaći stočari i ove godine nemaju gdje plasirati viškove svinjetine, junetine, govedine. Podaci iz Uprave za indireltno oporezivanje govore da je za deset mjeseci ove godine u BiH uvezeno oko 28.800 tona mesa i mesnih proizvoda, čija vrijednost prelazi brojku od 90 miliona KM.

Uvoz Brazil i Argentina


Najviše je mesa uvezeno iz RH, odnosno oko 7.000 tona, u vrijednosti od 26,8 milijuna KM. Iz Srbije je uvezeno oko 350 tona mesa i mesnih proizvoda u vrijednosti dva miliona KM, dok je iz Makedonije uvezeno 207 tona ukupne vrijednosti 1,5 milijuna KM. Iz Argentine je u BiH uvezeno 608 tona mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti 2,4 miliona KM, a iz Brazila 466 tona mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 1,5 milijuna KM. No, vrijednost i količina mesa koje vodi porijeklo iz Južne Amerike je dvostruko veća, jer su goleme količine argentinskog i brazilskog mesa ušle preko neke druge države kao što je Kosovo, Makedonija, C. Gora, a onda uvezeno u BiH. Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS-a Vladimir Usorac tvrdi da je količina uvezenog mesa u BiH dvostruko veća nego što pokazuju podaci UNO-a. Njegova vrijednost umjesto 90 iznosi barem 180 mil. KM, jer se na tržištu BiH pojavljuju sve veće količine švercanog mesa. Ograničenje uvoza mesnog otpada i stavljanje deklaracije na meso mjere su zaštite od uvoza. Glas Srpske/DEPO/a.k.


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook