Tokom proteklih nekoliko godina pojavio se neviđen broj prijetnji koje uključuju ratne i političke sukobe, ekonomske promjene, bolesti i klimatske promjene, prenosi Dnevnik.hr.
Nestašice su u nekim slučajevima dovele do panične kupnje. Prošlog mjeseca građani u SAD-u ostali su šokirani nakon što je objavljen video na YouTubeu da je savezna vlada proglasila kriznu situaciju s hranom u najmanje šest država.
Iako trenutno možda nije u pitanju vanredna situacija, svijet se bori s onime što se naziva "globalnom krizom hrane". Postoji niz nestašica s kojima će se Amerikanci vjerovatno nastaviti suočavati i u 2024. godini.
Eat This je objavio popis namirnica koje su ugrožene.
RIŽA
Indija je u julu objavila da će zaustaviti svoj izvoz svih vrsta bijele riže kako bi zaštitila vlastite zalihe i resurse.
Neka su područja svijeta osjetila te učinke više od drugih. No, za većinu će najveći problem i dalje biti udar na novčanik.
- Na globalnoj razini, najočitija posljedica nestašice riže je njena rekordna cijena, rekao je analitičar robe Fitch Solutionsa Charles Hart.
TJESTENINA
Problem s tjesteninom u Italiji ove se godine zapravo toliko pogoršao da se vlada te zemlje sastala kako bi održala razgovore o krizi još u maju, kako bi spriječila da se stvar dodatno ne zakomplicira.
Sveukupno povećanje cijena osjetili su potrošači u cijeloj zemlji, a neka područja, poput pokrajine Siene u Toskani, izvijestila su o povećanju cijene tjestenine u iznosu većim od 50 posto.
Budući da je cijena pšenice počela padati posljednjih mjeseci, Italija bi, kao i druge zemlje koje vole tjesteninu, uskoro trebale početi osjećati olakšanje. Tokom razgovora o krizi u Italiji Komisija je izjavila da su cijene tjestenine već počele pokazivati prve, doduše slabe, znakove smanjenja - što je znak da bi u narednim mjesecima cijena tjestenine mogla značajno pasti.
ČOKOLADA
Kakao je postao popularan, a Reuters je izvijestio da su trenutne cijene najviše u New Yorku u zadnjih gotovo 12 godina, čak i više u drugim dijelovima svijeta, primjerice u Londonu.
Problem s opskrbom ovom namirnicom izazvan je ruskom invazijom na Ukrajinu, zbog čega je pao izvoz gnojiva. Klimatske promjene pogoršale su situaciju s prošlogodišnjim sušama koje su utjecale na žetvu, a El Niño prijeti i dalje.
Istodobna nestašica šećera, zbog lošeg vremena i manjeg izvoza iz Indije, te nepokolebljiva potražnja također ne pomažu ovoj čokoladnoj katastrofi, piše Eat This.
LOSOS
Ribari u Kaliforniji i na Aljasci primijetili su značajan pad u populacijama lososa tokom prošle godine, što se pogotovo odnosi na kraljevski losos - jednu od najvećih i najzdravijih vrsta lososa.
Razlozi za ovaj pad vjerovatno su povezani sa zagrijavanjem voda zbog klimatskih promjena, sušama u Kaliforniji, ali i faktorima poput pretjeranog lova ribe, onečišćenja te bolesti.Kako bi pomogle zaštititi preostalu populaciju lososa, vlasti u Kaliforniji zabranile su komercijalno i rekreativno ribarenje do kraja sezone 2023. godine. Ovo je prvi put da je do ovakve zabrane došlo još od 2008. godine.
BRAŠNO
Cijena brašna već je porasla za 8,5 posto u odnosu na prošlu godinu, pokazuje indeks potrošačkih cijena u SAD-u. Analitičari predviđaju kako će Amerikanci i sljedeće godine trpjeti posljedice nestašica brašna. To bi moglo stvoriti dodatne probleme s nestašicama drugih vrsta hrane - uključujući hljeb, palačinke, tijesto za pizzu, kekse, ali i pekarske proizvode.
Izvor ovih problema ne leži u ruskoj invaziji na Ukrajinu, već u sušama diljem SAD-a. Dvije od tri glavne vrste žita najviše se uzgajaju u središnjem i južnom SAD-u, u području koje se tokom prošle godine nosilo s ekstremno suhim uvjetima.
Stručnjaci se još uvijek nadaju da će treća najveća vrsta žita koja se uzgaja u SAD-u ostvariti bolje rezultate, ali žetva te vrste traje od septembra do oktobra, što znači da na prave rezultate još treba čekati.
(DEPO PORTAL/af)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 9
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!