Prijeti katastrofa

CNN upozorava svijet na uništenje Neretve: Sačuvajte ‘plavo srce’ Evrope, mogla bi uslijediti katastrofa

Mediji10.08.23, 20:34h

CNN upozorava svijet na uništenje Neretve: Sačuvajte ‘plavo srce’ Evrope, mogla bi uslijediti katastrofa
Jedna od najhladnijih rijeka na svijetu, dom je jedinstvenih ekosistema i nebrojenih rijetkih vrsta, od mramorne pastrmke i žutoglavih krastača do neuhvatljive čorbe – slijepih daždevnjaka koji žive u riječnoj mreži pećina

 

 

Američki CNN objavio je ogromnu reportažu iz BiH tačnije o mogućem uništenju rijeke Neretve s apelom da se sačuva ‘plavo srce’ Evrope.

 

CNN u svojoj reportaži donosi opis hercegovačke ljepotice, ali i opasnosti koje joj prijete a zbog čega su se upalili alarmi kod naučnika.

 

Raport prenosi njihov članak u cijelosti:

 

Rijeka Neretva se probija kroz neprohodnu bosanskohercegovačku šumu. Očaravajuće plavo-zelene boje, proteže se 225 kilometara od duboko unutar Dinarskih Alpa do Jadranskog mora – na nekim mjestima nestaje u podzemnim kanalima prije nego što se ponovo pojavljuje u bujajućim izvorima.

 

Jedna od najhladnijih rijeka na svijetu, dom je jedinstvenih ekosistema i nebrojenih rijetkih vrsta, od mramorne pastrmke i žutoglavih krastača do neuhvatljive čorbe – slijepih daždevnjaka koji žive u riječnoj mreži pećina.

 

Ali ovo bi se moglo promijeniti. Rijeka je, kao i mnoge širom svijeta, ugrožena branama. Prema Centru za okoliš, bosanskohercegovačkoj organizaciji za zaštitu prirode, predloženo je više od 50 hidroenergetskih projekata duž njene dužine i njenih pritoka, od kojih je skoro polovina planirana za gornji tok, koji je do sada ostao divlji i neometan.

 

Ove brane bi mogle naštetiti ne samo rijeci i njenim stanovnicima već i širem okolišu koji ovisi o ovom jedinstvenom plovnom putu.

 

U Ulogu, selu na Neretvi, možete vidjeti potencijalna razaranja iz prve ruke. Hidroelektrana od 35 megavata sa branom visokom 53 metra je u poodmakloj fazi izgradnje: oboreno drveće nižu se uz obalu reke, praveći put za ono što će postati akumulacija, a pristupni putevi za kamione za drvoseče i građevinska vozila usečeni su kao ožiljci kroz rijeku i njen šumoviti pejzaž.

 

Upravo ovdje, uzvodno od gradilišta, više od 60 naučnika iz 17 zemalja okupilo se u junu na „Neretvanskoj sedmici nauke“. Većina je tamo otputovala kao samofinansirajući volonteri, ujedinjeni u zajedničkom cilju: da spase Neretvu.

 

“Oni žele da nam pomognu da spasimo ovu izuzetnu rijeku,” kaže Ulrich Eichelmann, izvršni direktor Riverwatcha i koordinator kampanje Save the Blue Heart of Europe za zaštitu balkanskih rijeka. “To je vjerovatno jedna od najraznovrsnijih i najvrednijih rijeka u Evropi, a istovremeno je i najugroženija.”

 

Evropa ima riječni pejzaž s najviše brana na svijetu, s više od milion barijera, od brana do rampi, brodova i propusta, prema istraživačkom projektu EU. Ovo se odrazilo na divlje životinje, s jednom od tri slatkovodne vrste ribe kojima prijeti izumiranje.

 

(DEPO PORTAL/mm)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!