važno tržište za nas

Stupio na snagu novi zakon u Njemačkoj koji se tiče i kompanija u BiH

Biznis Klub03.01.23, 09:55h

Stupio na snagu novi zakon u Njemačkoj koji se tiče i kompanija u BiH
Sada će njemačke kompanije imati obavezu kontrolisati svoje dobavljače u vezi s poštivanjem ljudskih prava i zaštite životne sredine. Oni koji zakon ne budu poštovali ili ispunili zahtjeve mogli bi ostati bez izvoza za njemačko tržište

 

 


Od prvog januara na snagu stupa novi njemački zakon o dubinskoj analizi lanca snabdijevanja.


Sada će njemačke kompanije imati obavezu kontrolisati svoje dobavljače u vezi s poštivanjem ljudskih prava i zaštite životne sredine. Oni koji zakon ne budu poštovali ili ispunili zahtjeve mogli bi ostati bez izvoza za njemačko tržište.

 

Njemačko tržište izuzetno je važno za bosanskohercegovačke kompanije, kao i kompanije s cijelog područja Zapadnog Balkana.

 

Svrha stupanja ovog zakona na snagu je da njemačke kompanije implementiraju određene propise kako bi izbjegli negativne uticaje svojih poslovnih aktivnosti na ljudska prava i okoliš u svojim lancima vrijednosti unutar i izvan Evrope. Direktivom je propisano da će kompanije u djelokrugu primjene ubuduće identificirati rizike duž cijelog lanca vrijednosti, preduzimati preventivne i korektivne mjere i izvještavati o njima.

 

Čineći to, kompanije moraju na odgovarajući način paziti na cjelokupni lanac snadbijevanja. Maida Hajdarević, iz Odjela ljudskih resursa kompanije Ramex, kaže da su pooštreni uslovi kada je u pitanju zaštita na radu.

 

– Gdje je povećana buka zbg radnih mašina potrebno je nositi čepiće za uši. Na određenim mašinama potrebno je da se nose naočare zbog opasnost da vas ne pogodi dio drveta, rukavice na brušenju u lakirnici i slično – naglasila je Hajdarević za Al Jazeera Balkans.

 

Novi njemački zakon ima u fokusu i zaštitu okoline smanjenjem zagađenja zemlje, vode i zraka.  U saradnji sa njemačkim GIZ-om Ramex se prilagođava i tim zahtjevima, izvijestila je Al Jazeera Balkans.

 

Od 1. janauara sve dobavljače morat će kontrolisati firme koje u Njemačkoj zapošljavaju više od 3.000 radnika, kojih je gotovo 900. Od 2024. istu obavezu imat će kompanije s više od 1.000 zaposlenih, a njih je blizu oko 4.800. Svaka od njih svom dobavljaču delegirat će šta sve mora ispuniti.

 

– Postojat će neki vremenski period u dogovoru s njemačkim partnerom, neki plan koji će se stavku po stavku – implementirati, kaže Azra Ramić iz Predstavništva njemačke privrede u BiH (AHK).

 

(Biznisinfo, DEPO PORTAL/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 9

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još