O tome su u emisiji U mreži Prvog na HRT-u govorili energetski konzultant Davor Štern i ekonomski analitičar Damir Novotny.
Novotny je rekao da je najveći pojedinačni kupac sirove nafte Kina.
- Loše vijesti iz njihovog gospodarstva bile su jasan signal da će potražnja padati u narednim godinama i trgovci naftom su počeli snižavati cijene. Tako da su cijene padale i bez embarga - istaknuo je.
- Kod cijena nafte se događa to da zbog nekog vanjskog šoka, kao što su ratovi, epidemije, zatvaranje Sueskog kanala, dođe do rasta cijena, ali onda i pada. Tako da je tržišni mehanizam počeo djelovati i bez ovog embarga - kazao je.
Smatra da je vrijeme da se počne pregovarati, ako se želi izbjeći dugoročni rat.
- Neki signali iz Rusije dolaze da bi se to moglo dogoditi - naglasio je.
Dodao je da je ključno pitanje kako će se cijene nafte i bez embarga kretati u budućnosti.
- Po meni pitanje svih pitanja je što će se događati u kineskoj ekonomiji - istaknuo je.
Dodao je i da je šok s naftom izazvao drugi, pozitivan šok.
- Traže se tehnološka rješenja bez nafte za proizvodnju energije - rekao je.
Štern smatra da neće biti dugoročnijeg smanjivanja cijena goriva.
- Dobro da je došlo za Božić, nadamo se da će se zadržati preko praznika. No ovo što se sada sprema je zatišje pred oluju. Ne znamo kako će se Europa i druge zemlje koje se drže embarga snaći, međutim u ostatku svijeta i dalje će se prerađivati nafta, no u sve udaljenijim zemljama pa će i transport tih derivata biti skuplji. Istovremeno će transport nafte prema Europi biti skuplji pa možemo očekivati povećanje cijena, nakon ovog kratkotrajnog zatišja, ako će robe i biti - naglasio je.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!