foto/ od 11. do 15. novembra u gradu na neretvi

Projekcijom filma Marina Mamuze 'Balkanika' počeo 16. Mostar Film Festival

Kultura11.11.22, 21:23h

Scenarist i glumac u filmu Luka Mamuza izjavio je kako je cijela priča krenula iz dugogodišnjega rada YouTube kanala Jure i Mate koji je bio dosta humorističnijeg sadržaja od "Balkanike" koja je koncipirana kao kriminalistička drama s elementima humora

 

 


Prigodnom svečanošću i projekcijom filma Marina Mamuze "Balkanika" u petak navečer u Gradu na Neretvi svečano je otvoren 16. Mostar Film Festival koji će do 15. studenoga publici ponuditi najbolja filmska ostvarenja iz BiH i regije.


Krimi drama s elementima komedija "Balkanika" prati grupu ljudi koja ilegalno trguje ljudima u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, a do zapleta dolazi kada se švercer zaljubi u migranticu Laylu.


Redatelj i producent Marin Mamuza kazao je u izjavi za medije kako je ovo njegov prvi dugometražni igrani film te da je cijeloj ekipi filma izuzetno drago što je baš njima pripala čast da otvore jedan ovako značajan filmski festival i za BiH i regiju.


Smatra kako će publika kroz "Balkaniku" osjetiti i napetost i smijeh, no nažalost i tugu.


Spomenuo je i svog sunarodnjaka, također rođenog Livnjaka Matu Rimca, kojem je pojavljivanje u filmu "Balkanika" prva filmska i televizijska uloga, napomenuvši pritom kako je riječ o prvom filmu koji je u potpunosti snimljen u Livnu te da je na gledateljima da procijene kako su Livnjaci taj posao i uradili.


Scenarist i glumac u filmu Luka Mamuza izjavio je kako je cijela priča krenula iz dugogodišnjega rada YouTube kanala Jure i Mate koji je bio dosta humorističnijeg sadržaja od "Balkanike" koja je koncipirana kao kriminalistička drama s elementima humora.


Ravnatelj festivala Slaven Knezović podsjetio je kako je kazališno-filmska udruga Oktavijan u svojih 16 godina postojanja, osim organizacije festivala, priredila i tridugometražna igrana filma u kojima su većinski producenti te pet koprodukcija.


- Osam filmova imamo iza sebe. Pokazali smo koliko možemo i postali smo zamajac i glavni kotač filmske industrije u Hercegovini – naglasio je Knezović.


Potom je dodao kako netko prilikom svoga rada otkrije naftu, netko plin, dok je on otkrio iznimno talentiranu ekipu iz Livna.


- Ponovno otvaramo festival domaćim filmom koji je nastao rukama naših talentiranih ljudi. Nastavit ćemo u tom smjeru i s organizacijom festivala i sa snimanjem filmova – istaknuo je ravnatelj festivala.


Miroslav Landeka uime Gradske uprave Mostara podsjetio je kako je Mostar od samog početka stajao iza Mostar film festivala, i financijski i logistički te kako je festival jedan od pokazatelja da je ovaj grad uistinu prijestolnica kulture.


Uoči projekcije filma redatelj „Balkanike“ Marin Mamuza je podvukao kako je svih godina festivala dolazio s bratom gledati filmove, glumce i njihov rad.


- Dočekali smo i taj dan da naš film otvori festival. Puno ljubavi i energije smo utkali u ovaj film i iskreno vjerujem da ćete uživati – zaključio je Mamuza.


Osim “Balkanike”, u natjecateljskom dijelu programa MOFF-a bit će prikazano još jedanaest filmova iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Slovenije: “Švedsko srce moje majke”, “Heroji”, “Jahači”, “4:2”, “Zbornica”, “Stric”, “Praznik praznine”, “Baci se na pod”, “Divljaci”, “Nekad smo bili ljudi” i “Vučje bobice”.


U dokumentarnom dijelu programa bit će prikazano šest ostvarenja: “Glumčina”, “To je Toma”, “Pjevaj mi pjesmu”, “Sarajevo Safari”, “Evo sada vidiš da može”, “Uskrs, grad i rokenrol”. Tri kratka filma upotpunit će ovogodišnji festival, a riječ je o filmovima “Olga”, “Majka” i “Do dna”.


Nezaobilazan dio Mostar film festivala su i studentski filmovi, gdje će biti prikazano desetak filmova studenata iz Banjaluke, Cetinja, Zagreba i Novog Sada.


Kako su ranije najavili organizatori, u suradnji s akademijama i uvaženim stručnim i nastavnim kadrom, kao rastući festival s ciljem promocije regionalne filmske umjetnosti s naznakom na filmsku glumu, cilj je doprinijeti i što boljem razvitku i afirmaciji mladih autora u svijetu filmske industrije.


Ovogodišnji masterclass vodit će predavači glumac, redatelj i producent Dejan Aćimović te glumac Branko Janković.


Masterclass radionice sigurno su jedan od najspecifičnijih programa na festivalu, koji je zamišljen kao radionica u kojoj bi respektabilni glumci iz regije čiji su filmovi u natjecateljskom programu festivala, te uvaženi filmski profesionalci radili u grupama s odabranim studentima glume na tehnikama glume, kao i na svim profesionalnim aspektima glumačkog poziva.


Također, u sklopu festivala bit će upriličena i promocija monografije o Nedi Arnerić "Čarobna melanholija", autorice Anite Panić.


(FENA/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!