Dvadeseti kongres se održava u specifičnim okolnostima. Globalni problemi su brojni, teški i kompleksni. Epidemija još nije pobijeđena, ratni sukobi dio su svakodnevnice diljem planete. Globalnosti Kongresa apsolutno su svjesni i u najvišem rukovodstvu KPK. Generalni sekretar Xi Jinping posvetio je dio govora na Otvornoj sesiji Kongresa promociji ljudske zajednice sa zajedničkom budućnosti, sa jasnim refleksijama na aktuelnu situaciju ali i permanentne postavke vanjske diplomatije Kine još od njenog osnutka 1. oktobra 1949. godine. Naglašavajući da se ljudsko društvo suočava s izazovima bez presedana, Xi je pozvao sve zemlje da drže do zajedničkih vrijednosti mira, razvoja, poštenja, pravde, demokracije i slobode te da promiču međusobno razumijevanje i stvaraju bliže veze s drugim narodima.
Naravno, Xi ni ovaj put nije izostavio naglasiti da Kina nikada neće težiti hegemoniji niti se baviti ekspanzionizmom. To su uvijek jasne poruke da Kina ne zaboravlja da je zemlja u razvoju koja neće koristiti vlastitu snagu za nametanje vlastitih ideja van granica, ali i da očekuje poštovanje istih pravila i kada je u pitanju Kina i njena unutrašnja pitanja koja su, svjedočimo tome, predmet stalnih propitivanja pojedinih snaga na međunarodnoj sceni. Bilo kako bilo, obećavajuće je za sve manje zemlje svijeta uključujući i BiH, da Kina ostaje predana saradnji i poticanju međunarodnog okruženja pogodnog za razvoj i stvaranju novih pokretača globalnog rasta. To je naročito važno jer se mnoge zemlje suočavaju sa ekonomskom i energetskom krizom, i kineska pružena ruka može biti i ruka spasa. Među tim zemljama je i BiH, država koja tek treba otkriti puni potencijal mogućnosti prijateljske saradnje sa Kinom.
Ipak, Kongres KPK je prevashodno – kineski, i najvažnije poruke mogu se čuti o budućim smjerovima razvitka Kine. I tu za one koji detaljnije prate kinesku unutrašnju politiku nema nekih iznenađenja. Protekli petogodišnji period, pored velikih turbulencija izazvanih epidemijom COVID-a, obilježilo je i nekoliko značajnih godišnjica. Najvažnijom nam se, u ovom kontekstu, čini, stota godišnjica osnivanja KPK i za nju vezano ostvarivanje Prvog stoljenog cilja, odnosno otvarivanja umjereno prosperitetnog društva. Nakon historijskog uspjeha eliminiranja siromaštva u kojem prije svega četrdesetak godina bilo više od 700 miliona Kineza a do kraja 2020. i posljednjih 98,99 miliona,
Kina kreće ka Drugom stoljenom cilju i 2049. godini. Na tom putu Kina će ići korak po korak, oslanjajući se i na unutrašnje tržište i na poboljšani okvir za privlačenje stranih investicija, na zelenu energiju i ekološki naprednu Kinu, i sve one druge ključne oblasti u kojima se ostvaruje cjelokupni društveni napredak. Prvi “korak” ka Drugom stogodišnjem cilju desit će se u ovoj kongresnoj petoljetci, i dat će najbolji odgovor na dinamiku kineskog puta ka izgradnji modernog socijalističkog društva u svim sferama.
(Faruk Borić/ak)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!