VIDEO/ Očuvanje prirodnih dobara

Delić: Zaštita kompletnog Trebevića otvara vrata evropskih fondova za zaštitu okoliša

Biznis Klub16.10.22, 13:09h

Delić: Zaštita kompletnog Trebevića otvara vrata evropskih fondova za zaštitu okoliša
Možda je za neke dijelove Trebevića kasno da se zaštite od uništavanja, ali nikada nije kasno da ostatak ove planine zaštitimo. Trebević je planina bogata sa biloškog, hidrološkog i geo-morfološkog aspekta i kao takvu je moramo cijeniti i zaštititi, rekao je Delić

 

 

Park prirode "Trebević“ na teritoriji Grada Istočnog Sarajeva, odlukom Vlade Republike Srpske (RS) proglašen je zaštićenim područjem. Dio ove planine koji se prostire na teritoriji Federacije BiH zaštićen je od 2014. godine.

 

Zaštićeno područje obuhvata više od pet hiljada hektara – veći dio planine Trebević do entitetske granice te doline rijeka Paljanske i Mokranjske Miljacke. Trebević je 45. zaštićeno područje u Bosni i Hercegovini.

 

Magistar ekoloških nauka Osman Delić ističe da je Trebević kao prirodno dobro bio prepoznatljiv i u vrijeme Jugoslavije, koja je ovu planinu još 1954. godine zaštitio kao park-šuma s posebnim obilježjima.

 

- Ja često kažem da šumokradice i lovokradice nemaju mjeru. Ovaj vid zaštite naših šuma i planina značajno će doprinijeti očuvanju prirodnih dobara i jedinstvenog biodiverziteta Trebevića. Urušavanje biodiverziteta sigurno ima trajne posljedice na ekosisteme, a samim tim i na ljudske živote. Zaštita ovog dijela Trebevića donijet će nam jedinstvenu cjelinu veću od pet hiljada hektara, a zaštitari iz oba entiteta će zajedno raditi na njenom očuvanju – izjavio je Delić za Fenu.

 

Zaštićeno područje je značajno pokriveno šumom, a karakteristično je po duboko usječenim klisurastim dolinama koje čine prirodnu granicu između Trebevića i Romanije. Bogato je pećinama, jamama, vrtačama i ponorima, a odlikuje ga velika raznovrsnost biljnih i životinjskih vrsta. 

 

Delić je podvukao težinu ekološkog kriminala koji ostavlja teške, često nenadoknadive posljedice.

 

- U SAD-u se ekološki kriminal oštrije kažnjava od privrednog kriminala, jer, recimo, ako neko uništi rijeku, posljedice tog čina su nesagledive i vjerovatno se ne mogu nikada ispraviti. Pogledajte šta se dešava kod nas, sve je manje šuma, a sve više bujica, klizišta i požarišta. Priroda kada uzvrati udarac, onda je to za čovječanstvo težak udarac – objasnio je.

 

Studiju zaštite izradio je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa nakon inicijative za zaštitu koju je podnio Grad Istočno Sarajevo. Delić smatra da se nakon ove odluke vlasti u RS-u, nadležnim institucijama otvaraju neiscrpna sredstva iz evropskih fondova za zaštitu okoliša.

 

Kako je kazao, EU cijeni napore koji se u BiH poduzimaju u cilju očuvanja okoliša.

 

- Možda je za neke dijelove Trebevića kasno da se zaštite od uništavanja, ali nikada nije kasno da ostatak ove planine zaštitimo. Trebević je planina bogata sa biloškog, hidrološkog i geo-morfološkog aspekta i kao takvu je moramo cijeniti i zaštititi – rekao je Delić.

 

Zaštićena područja, uprkos stavljanju pod zaštitu, nerijetko su i dalje ugrožena nekontrolisanom eksploatacijom. Delić vjeruje da će u slučaju Trebevića nadzorni organi iz oba entiteta, koji su i ranije imali odličnu saradnju, uspjeti da ovu pojavu stave pod kontrolu i zaštite ovu olimpijsku planinu, ali napominje da je još uvijek potrebno donijeti adekvatne zakone i kazne za počinioce kaznenih djela krađe šume i krivolova.  

 


(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!