- Sutra ćemo se dogovoriti o početku prenosa nadležnosti na afganistanske snage sigurnosti sljedeće godine, s ciljem da taj proces bude okončan 2014. godine, izjavila je američka državna tajnica Hillary Clinton u Lisabonu, nakon razgovora sa šefom portugalske diplomatije Luisom Amadom.
Neki zvaničnici NATO-a i Pentagona, međutim, nisu sigurni da može biti ostvaren rok za povlačenje svih borbenih snaga do kraja 2014. godine, zbog toga što talibanski pobunjenici predstavljaju veliku prijetnju po slabu afganistansku vladu.
Pentagon je u četvrtak saopćio da rok do kraja 2014. godine možda neće moći da bude ispoštovan na čitavoj teritoriji Afganistana.
Lideri NATO-a na samitu u Lisabonu će formalno objaviti izlaznu strategiju za Afganistan, javile su agencije.
Američki predsjednik Barack Obama je kazao da će povlačenje američkih vojnika početi u julu sljedeće godine i potvrdio da se SAD zalažu za pomirenje s talibanima, koji se bore protiv afganistanske vlade i stranih vojnika.
- SAD i naši saveznici u NATO-u snažno podržavaju proces reintegracije onih talibana koji su spremni da odustanu od nasilja, prekinu veze s terorističkom organizacijom Al-Qaida i pristanu da žive u skladu s afganistanskim zakonom, rekao je Obama.
On je dodao da pomirenje počinje dijalogom s pobunjenicima, koji moraju voditi sami Afganistanci, prenijele su agencije.
ISAF: Američki tenkovi u decembru prvi put u Afganistanu
SAD će tokom idućeg mjeseca prvi put u Afganistan poslati tenkove, saopćile su američke i snage predvođene NATO-om.
U saopćenju Međunarodnih snaga u Afganistanu (ISAF) navodi se da je 14 tenkova M1A1 Abrams i oko 115 pripadnika mornaričke pješadije spremno za raspoređivanje u provinciju Helmand. U saopćenju se ističe da će tenkovi afganistanskim i snagama predvođenim SAD-om dati veću borbenu moć i manevrisanje kako bi se smanjile civilne žrtve.
Američki dnevnik Washington post ranije je pisao da je komandant američkih i NATO snaga u Afganistanu, general David Petraeus odobrio raspoređivanje tenkova tokom proteklog mjeseca.
Kanadski i danski vojnici takođe su koristili tenkove u Afganistanu, prenosi u petak Radio Slobodna Evropa.
(FENA, DEPO PORTAL/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook