INZKO

Zlatna prilika da se prekine začarani krug!

Arhiva19.11.10, 17:36h

Stranački lideri u BiH zaostaju u davanju doprinosa, kao i iskorištavanju prednosti poboljšanog diplomatskog okruženja na zapadnom Balkanu, izjavio je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko na "Mini balkanskom samitu" u Portorožu u Sloveniji.

inzko-fin1- Građani BiH - koji možda mogu i najviše dobiti od regionalnog zbližavanja - su do sada dobili najmanje - rekao je Inzko, te naglasio da se građanima BiH ne može uskratiti šansa da se pridruže ostatku regiona na putu ka prosperitetu i sigurnosti zbog nedostatka volje i saradnje među njihovim izabranim liderima.

Kako je saopćeno iz OHR-a, visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je naglasio, međutim, da postoje znakovi da se politički establišment u BiH mijenja.

Inzko je pohvalio visoke političare, uključujući i Bakira Izetbegovića, koji je izrazio žaljenje zbog smrti civila tokom rata. - Izjava neće promijeniti jednu zemlju preko noći, ali može pomoći da se stvori klima u kojoj su pozitivne promjene više vjerovatne - izjavio je Inzko.

Nakon četiri godine "znatnog pogoršanja životnog standarda i ograničenog napretka na putu ka evroatlantskim integracijama", oktobarski izbori i poboljšano regionalno okruženje pružaju "zlatnu priliku da se prekine začarani krug", dodao je.

Naglasio je da će međunarodna zajednica ostati aktivno angažirana sve dok BiH osigura potpunu integraciju u evroatlantske strukture. - Evroatlantske integracije mogu donijeti upravo takav prosperitet građanima zapadnog Balkana - istakao je Inzko.

Ocijenio je kako nisu svi političari u BiH shvatili ovu suštinsku istinu. Neki još uvijek misle da se mogu protiviti ovom trendu. - Ja mislim da ne mogu. Ne vjerujem da će ih građani pustiti da to urade - kazao je visoki predstavnik.

(FENA, DEPO PORTAL/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook