Balans između poslovnih obaveza i privatnog života sve se više ističe kao važan faktor duševnog mira.
Mislite i o tome dok sanjarite o preseljenju u zemlju idealnu za život, jer nekad stvari nisu baš kao što nam izgledaju s distance. Postizanje idealne ravnoteže nije jednostavno, pogotovo kada imamo u vidu način i troškove života u velikim gradovima. Ako vas interesuje koji narodi uspjevaju najbolje uklopiti svoj posao i slobodno vrijeme, pogledajte rezultate nove studije u nastavku:
Parametri koji su uzimani u obzir prilikom rangiranja zemalja uključuju prosječan broj radnih sati sedmično, dužinu godišnjeg odmora, procenat stanovnika koji imaju neometan san tokom noći, dužinu životnog vijeka i osjećaj sreće kod ispitanika u svakoj zemlji koja je obuhvaćena istraživanjem.
Po svim tim kriterijumima, na vrhu zemalja gdje se najmanje radi je Luksemburg. Razlog je, između ostalog, i sistem u kojem poslodavci nagrađuju zaposlene sa više godišnjeg odmora što su starije životne dobi. Tako radnici stariji od 55 godina u ovoj zemlji imaju u prosjeku 36 dana plaćenog godišnjeg odsustva.
Austrija i Danska, koje zauzimaju drugo i treće mjesto, radnicima daju minimalno 25 dana plaćenog odmora godišnje.
Pogledajte cijelu listu 10 zemalja čiji stanovnici očigledno najviše uživaju u životu:
- Luksemburg
- Austrija
- Danska
- Norveška
- Finska
- Švedska
- Francuska
- Bjelorusija
- Holandija
- Švicarska
Velika Britanija je na 17. mjestu zahvaljujući razumnom prosječnom radnom vremenu od 36 sati sedmično, relativno visokom životnom vijeku od 81,2 godine, a više od polovine ispitanika navelo je i da spava u prosjeku 7,5 sati tokom noći, što je dobar rezultat.
Zanimljivo je da su se Sjedinjene Američke Države našle na 87. mjestu, između ostalog i zbog toga što radnicima uopšte nisu garantovani plaćeni dani godišnjeg odmora, a dio populacije je nezadovoljan kvalitetom sna tokom noći.
S druge strane, Kina, Meksiko i Malezija su izuzetno loše rangirani, jer se u sve tri zemlje radi u prosjeku 46 sati sedmično. S obzirom da je radno vrijeme znatno duže, očekivali biste da će zaposleni dobiti više slobodnog vremena, piše CdM.me.
(DEPO PORTAL/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!