EVROPSKI PARLAMENT

Evropske integracije Balkana u obostranom interesu

Arhiva17.11.10, 13:49h

Evropski parlamentarci i visoki dužnosnici nekoliko država zapadnog Balkana suglasili su se u utorak na konferenciji pod nazivom "Balkan u srcu Evrope", koju je u Evropskom parlamentu organizirala Evropska narodna stranka, kako je u interesu EU-a i zapadnog Balkana da ova regija što prije postane dio Unije

Evropski parlament- Zemlje zapadnog Balkana moraju prije ulaska u EU u potpunosti uskladiti standarde s onima koji važe u Uniji, a EU mora učiniti sve kako bi im u ovome pomogla i kako bi do ove integracije došlo što prije - rekao je Joseph Daol, predsjedavajući poslaničke skupine Evropske pučke stranke (EPP).

Daul je na konferenciji za novinare također pozvao EU da pruži jasno definiranu perspektivu, "za svaku zemlju ponaosob, s preciznim kalendarom", kada je riječ o integracijama u Evropsku uniju.

- Evropa mora biti solidarna s ovim zemljama i navesti ih da se promijene, da ojačaju vladavinu prava, demokratiju, državni aparat i da smanje korupciju. Na Evropi je da uradi ovaj posao. S druge strane, i na ovim državama je da urade svoj posao, da se opreme sredstvima i infrastrukturom da bi iskoristile našu pomoć - rekao je Daul na konferenciji za novinare.

- Želim državama zapadnog Balkana uputiti tri glavne poruke. Prvo da (u evropskim integracijama) mora postojati međusobna odgovornost, zatim da je potrebno da u njima demokratija funkcionira i treće da EU sa zapadnim Balkanom mora učiniti ono što je učinila sa zemljama centralne i istočne Evrope - moramo im dati jasno definiranu perspektivu, za svaku zemlju ponaosob, s preciznim kalendarom - rekao je Daul.

Daul je objasnio kako mora postojati međusobna odgovornost - i EU-a i zemalja zapadnog Balkana.

U okviru druge poruke Daul je pozvao sve političke snage, i vlast i opoziciju u ovim zemljama, da budu odgovorne i rade svoj posao, jer je "u igri evropska budućnost" i jer je neophodno da "demokratija funkcionira.

Zatraživši od EU-a da zapadnom Balkanu pruži "jasno definiranu perspektivu", Daul je rekao da zemlje regije "nemaju drugu perspektivu osim evropske integracije" i da im Bruxelles mora reći "na koji način vidimo njihovu budućnost sa ili u EU-u".

Šef hrvatske diplomatije Gordan Jandroković rekao je da ni "EU ni jugoistočna Evropa nemaju drugu opciju osim da ova regija bude u EU-u" i ocijenio da proces evropskih integracija ima vrlo pozitivan učinak na čitavu regiju.

- Hrvatska će ostati vrlo aktivna u regiji i podržavati njezinu evropsku budućnost - rekao je Jandroković i u tom kontekstu pozdravio odluke o viznoj liberalizaciji za Bosnu i Hercegovinu i Albaniju, slanje kandidature Srbije na analizu i davanje statusa kandidata Crnoj Gori.

- Nadamo se da će sva otvorena poglavlja u pretpristupnim pregovorima Hrvatske biti zatvorena u decembru, da će pregovori biti potpuno okončani u prvoj polovini naredne godine i da će ubrzo potom biti potpisan i sporazum o pridruživanju - kazao je.

Albanski premijer Sali Berisha rekao je da su odnosi njegove zemlje s Evropskom komisijom zasnovani na transparentnosti i da Tirana veoma ozbiljno shvaća izvještaj Evropske komisije o napretku u kojem se za sada ne preporučuje davanje statusa kandidata ovoj zemlji.

- Ne tražimo ništa više nego da ocjena Evropske komisije bude zasnovana na stvarnom napretku - rekao je Berisha, a prenio Tanjug.

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook