Njemački eksperti tvrde

To je bolje rješenje od embarga: Udarili bismo Rusiju, a energetske posljedice za EU bile bi minimalne

Biznis Klub08.06.22, 15:20h

To je bolje rješenje od embarga: Udarili bismo Rusiju, a energetske posljedice za EU bile bi minimalne
"To je bolje od embarga i učinkovitije od kvantitativnih ograničenja jer bi Rusiju prisililo da snizi izvozne cijene"

 

 


EU bi umjesto embarga trebao uvesti carine na ruske energente jer bi smanjile plaćanja Rusiji uz minimalne posljedice po opskrbu energijom, smatra većina sveučiliših profesora ekonomije u Njemačkoj, prema istraživanju objavljenom u utorak.


Za carine izjasnilo se u anketi ekonomskog instituta ifo i lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) 70 posto od 158 sudionika istraživanja, prenosi Jutarnji.hr.


Carine su bolje od embarga i učinkovitije od kvantitativnih ograničenja jer bi Rusiju prisilile da snizi izvozne cijene, objašnjavaju.


Očekuju i da će više cijene energije u Europi istodobno "optimizirati distribuciju deficitarnih resursa putem tržišta".


Neki su skeptični: Carine bi značile još veći rast cijena


Nešto manje od četvrtine anketiranih profesora izrazilo je pak skepsu prema ideji o carinama baš zato što bi značile još veći rast potrošačkih cijena. Rusija ima veliku pregovaračku moć u sektoru plina, pa bi trošak carina uglavnom snosila EU, rekli su.


Neki su pak ispitanici otklonili zamisao o carinama budući da nije dovoljno radikalna, pozivajući na potpunu obustavu plaćanja Rusiji.


Nešto više od polovine anketiranih smatra da bi njemačka vlada trebala ograničiti trgovinske odnose s autokratskim zemljama zbog velikih geopolitičkih rizika.


Dokazano je da takve zemlje često nisu pouzdani trgovinski partneri, a Njemačka je odgovorna za ljudska prava i u drugim zemljama, ističu.


Unatoč tome, velika većina ekonomista kritizira zakon o lancu opskrbe, koji stupa na snagu 2023. i obvezat će njemačke tvrtke na kontrolu opskrbnih lanaca kako bi se suzbilo kršenje ljudskih prava i zakona o zaštiti okoliša.


Zakon će njemačkim tvrtkama otežati poslovanje u inozemstvu, upozoravaju, predstavljat će veliko birokratsko opterećenje i nametnuti tešku zadaću prikupljanja informacija, a tu je i rizik sužavanja kruga dobavljača primarnih proizvoda.


Otporni lanci opskrbe zahtijevaju pak više dobavljača, smatra 88 posto ispitanih profesora.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!