Piše: Dina GANIBEGOVIĆ
Od danas je istekao ugovor između ruskog Gazprom Exporta i bh. Energoinvesta o isporuci gasa, a novi tek treba biti potpisan. Veliko je pitanje pod kojim uslovima će biti potpisan, ali ono što je sasvim izvjesno je da će cijene biti više.
Ovim povodom razgovarali smo sa Almirom Bećarevićem, ekspertom za energetiku, koji je za DEPO Portal pojasnio šta građani mogu očekivati u narednom periodu, te koliko će zaista rasti cijene gasa.
Za početak se osvrnuo na ugovor između Gazprom Exporta i Energoinvesta o isporuci gasa za BiH.
- Zanimljivo, pa bilo bi onda od koristi kada bi Energoinvest upoznao javnost kolike će biti maksimalne dnevne isporuke gasa, koja će biti cjenovna formula, šta će biti sa eventualnim dodatnim potrebnim količinama gasa, šta će biti ako ne preuzmemo sve naručene količine gasa, šta će potpisati, ugovor ili anaks ugovora i na koje vrijeme, itd. Ovo je minimum pitanja da bi se dao odgovor na pitanje da li su postavljeni neki dodatni uslovi. Samo transparentnost u odgovorima Energoinvesta, a koje nema, daje odgovor kakvi će uslovi biti u nabavci gasa tj. da li ima ikakvih dodatnih uslova - kazao je Bećarević za DEPO Portal.
Po njegovim procjenama, nema dileme da će doći do povećanja cijena gasa za III kvartal.
- Energoinvest isto zna ovo, ali "teško" im je pritisnuti jednu tipku na računaru i upoznati javnost na vrijeme o toj cijeni, a retroaktivno upoznavati javnost sa nečim što su već znali je po meni neozbiljno. Da ne bi javnost bila uskraćena sa ovim podatkom mogu reći da će cijena gasa biti od III kvartala povećana u rasponu od 15% do 40% u zavisnosti od formule koja bude ugovorena. Cijena raste zbog prelaska na Turski tok i zbog rasta nafte na svjetskom tržištu. Sva komična saopćenja Energoinvesta ne mogu sakriti da je gas već povećan za 57% u zadnjih 5 mjeseci i da će i dalje imati trend rasta. Treba imati odgovornost za građane i na vrijeme reći šta će biti sa cijenama kako bi se ti isti građani pripremili za te više cijene gasa. Problem u nastajanju je likvidnost jer po mojoj procjeni minimalno 50% građana Sarajeva neće na vrijeme moći izmirivati obaveze za gas - upozorio je Bećarević.
Aleksandar Vučić je s Vladimirom Putinom prije nekoliko dana dogovorio, po njegovim riječima, vrlo povoljne uslove za Srbiju kada je cijena gasa u pitanju. Međutim, naš sagovornik se ne slaže da su u pitanju povoljni uslovi.
- Marketing gospodina Vučića je sjajan i to moram priznati. Cijena gasa i za Srbiju će biti povećana i ona će iznositi prosječno preko 500 USD što je u odnosu na dosadašnju cijenu od 270 USD povećanje od gotovo 100%. Cijena gasa u Srbiji će biti formirana na dva načina, jedan za redovne količine i na bazi naftne formule, a drugi za dodatne količine i na bazi berzanskih cijena. Ovu cijenu od 500 USD uzmite kao baznu i ona može imati odstupanje od plus minus 10%. Ono što treba reći je to da će cijena gasa za građane u Srbiji, vrlo vjerovatno, ostati ista i Srbiju će to koštati stotine miliona eura - pojasnio je Bećarević, te dodao:
- Ova cijena koju navodite (Od 340 do 350 dolara za 1.000 kubika op.a.) tj. cijena koja se spominje u srbijanskim medijima je obični marketing jer sadašnja cijena iz gasne formule prelazi 400 USD i rast će i dalje zbog porasta nafte na svjetskom tržištu. Kažem, marketing je čudo i nemojmo nasjedati na nešto što i u Srbiji znaju da toliko gas ne može koštati pri cijenama nafte od 123 USD. Ponovit ću, administrativnom mjerom možete držati cijenu gasa za građane i to će Srbiju koštati stotine miliona eura, a cijena ruskog gasa će rasti i prema Srbiji tako da o nekom "bratstvu" na polju cijena gasa nema - kazao je Bećarević.
Obzirom da se zemlje EU masovno okreću alternativnim izvorima plina, a Rusija ipak mora nekom prodavati svoj plin, da li to može biti tračak nade za BiH da cijene ipak neće "divljati"? Bećarević smatra da takav scenario nije realan.
- Nema nikakve naznake da cijena gasa neće i dalje rasti, a ja gledam na ovu situaciju u suprotnom pravcu. Neće biti dobro ako u narednim sedmicama Evropa zabrani uvoz ruskog gasa, a mi smo ovisni samo o Turskom toku i ruskom gasu. Ja bih prije gledao gdje naći alternativu ruskom gasu, a ne kako ostati na ruskom gasu jer njega možda u narednim sedmicama ili mjesecima neće biti. Treba znati da Rusija dnevno ima prihode od nafte i gasa od milijardu USD i time se finansira dio ratnih aktivnosti. Zabran uvoza ruskih energenata je cilj Evrope i to vidimo da se radi kontinuirano, a samo je pitanje vremenske dinamike kada će se koja zabrana uvesti - naglasio je.
Prije dva dana je Vlada FBiH prihvatila inicijativu da se do kraja ove godine zabrani izvoz ogrjevnog drveta i peleta iz BiH, a naš sagovornik ne vidi nikakvo realno olakšanje građanima u tom potezu.
- To je samo inicijativa, a kada se ista pažljivo pročita ona se ne bi odnosila na već zaključene ugovore o izvozu peleta. Sad se postavlja pitanje da li su fabrike peleta već takve ugovore potpisali, dugoročne ugovore, i ako jesu, onda neće biti nekog većeg utjecaja na cijene peleta u BiH. Kasnimo kao i uvijek, a nada postoji ako nisu potpisani dugoročni ugovori o izvozu peleta. Zima je za nešto više od 4 mjeseca, a peletare primaju narudžbe već za mjesec decembar - pojasnio je Bećarević.
Za kraj smo Bećarevića upitali koje je najbolje i najrealnije rješenje za BiH u periodu koje nam je preostalo kako bismo bar donekle spremnije dočekali zimu. Nije bio optimisitčan.
- Najskuplja opcija za zimu je da nema nekog energenta. Uvijek je najskuplja opcija one koje nema tj. tada tržište ostalih energenata reaguje burno i sve ide u pravcu povećanja cijena. Snabdjevanje bilo kojim energentom treba biti uredno bez obzira na cijenu, a država je ta koja reguliše da li će se visoke cijene energenata preliti i na građane. Sve zemlje donose razne mjere i subvencije, a logika je ista, zaštititi one koji ne mogu da plate ili im raznim subvencijama omogućiti jeftiniji energent. Kada pričamo o našem resursu električnoj energiji mogu reći da je ona skuplja (viša tarifa) i od ovako skupog gasa, a ne treba zanemariti i činjenicu da sigurno 10 do 20 hiljada domaćinstava u Sarajevu nema nikakvu alternativu za gas. Prema svim analizama, svih ekonomija svijeta, naredna zima bi trebala biti izrazito teška. Ko je krenuo na vrijeme možda i neće, ali sami procijenite gdje smo mi u tome - zaključio je Almir Bećarević.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 20
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!