- Svake godine ponavlja se ista priča, uvijek se traži više od 30.000 sezonskih radnika, a taj se problem ne može riješiti u jednoj sezoni. Smatram da se na svim razinama vlasti moramo angažirati kako bismo iznašli najbolje rješenje. Nije poanta samo naći radnika, već i kvalitetnog te odgovarajuće plaćenog - rekao je za dalmatinski portal Joško Stella, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije. No, osim u ovoj županiji potraga za sezoncima vlada i u ostalim dijelovima Hrvatske, piše Vecernji.ba.
Naime, portal Mojposao je samo u prvom tromjesečju objavio više od 24.000 oglasa za posao, što je rast od čak 33% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. U odnosu na pretpandemijsku godinu i prema potražnji za radnicima rekordne 2019., ove godine objavljeno je 11% više oglasa. U odnosu na prošlu godinu, najveći rast potražnje za radnom snagom zabilježen je u sektorima: ljudskih resursa, gdje je objavljeno čak 137% više oglasa za posao nego u istom razdoblju prošle godine, zatim turizma i ugostiteljstva (+135%) te skladištenja i logistike (+112%).
Podsjetimo, lani je djelomični lockdown trajao negdje do marta i tvrtke koje zapošljavaju sezonske radnike jako su kasnile s pronalaskom i zapošljavanjem radnika za turističku sezonu.
Konobari su i dalje najtraženiji radnici u Hrvatskoj. Na drugom mjestu su trgovci (prodavači), iza kojih slijede kuhari, skladištari, vozači te programeri. Uz konobare i kuhare, ususret turističkoj sezoni sve traženiji su majstori na roštilju, vozači, recepcioneri, fitnes treneri, sobarice i čistačice.
Za čišćenje apartmana, primjerice, u Omišu nudi se smještaj, hrana i mjesečna plaća od 1860 KM, u Rovinju oko 1600 KM. Čistačice su plaćene 10 - 15 KM po satu za prekovremeni rad.
Kako je na otocima veći deficit radne snage, veća je potraga za radnicima, a satnica iznosi oko 25 KM. Kako je prikazano u oglasima, konobar u Dugom Selu moći će zaraditi 2140 KM, sobarica u Sutivanu do 2080 KM plus smještaj i dva topla obroka, dok čistačica u Selcu mjesečno može zaraditi oko 1680 KM, a može računati na jedan slobodan dan i plaćen prijevoz, dok poslodavac ističe da postoji mogućnost ustupanja službenog vozila ako ga zaposlenik nema, piše Oslobođenje. Sezonski radnici iz BiH koji se bave nekim od navedenih zanimanja po "dobru zaradu" će, kao i ranije, odlaziti u susjednu državu.
- U Dubrovniku na sezoni sam imao dva obroka i smještaj. Plaća je bila oko 6500 kuna, imao sam dosta i napojnica, tako da nije bilo potrebe za "diranjem" plaće. Novac koji sam zaradio tih nekoliko mjeseci bio mi je dovoljan za cijelu godinu. S tim da, priznajem, nisam skromno živio. Bilo je tu i putovanja - objašnjava sezonac Dario koji i ove godine početkom maja odlazi u Dubrovnik.
Iako trenutačno nema procjena koliko će radnika iz BiH otići na sezonski rad u Hrvatsku, vjeruje se kako će to biti na razini 2019.
(DEPO PORTAL/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 10
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!