Podaci za januar su još više pesimistični

Inflacija u Turskoj čak 50 posto, skočili troškovi života! Erdogan smijenio šefa Zavoda za statistiku

Biznis Klub04.02.22, 12:27h

Inflacija u Turskoj čak 50 posto, skočili troškovi života! Erdogan smijenio šefa Zavoda za statistiku
Pokazalo se da turske vlasti nisu imune na statističke podatke koji nisu u saglasnosti sa njihovim što dnevno-političkim ili dugoročnim ciljevima, pa je tako predsjednik Turske Recep Tayyip Erdoğan u januaru smijenio načelnika nacionalne statističke agencije, nakon što su objavljeni godišnji podaci o inflaciji

 


 

Prema zvaničnim podacima, godišnja stopa inflacije u Turskoj u januaru dostigla je najviši nivo od aprila 2002. godine. Potrošačke cijene su porasle za 48,7 odsto u odnosu na isti period u januaru prošle godine, a 36,1 odsto u odnosu na godišnju stopu u decembru.

 

Prema istim podacima, mjesečna inflacija u prvom mjesecu 2022. godine iznosila je 11,10 odsto.

 

Pored toga, grupa od 20 analitičara iz Anadolu Agency predvidjela je godišnji rast potrošačkih cijena u januaru od 48,42 odsto.

 

S druge strane, Centralna banka Turske (CBRT) prošle nedjelje je povećala godišnje prognoze inflacije za ovu, kao i za sljedeću godinu, naglašavajući da je podrška liri ključni cilj njene tekuće revizije politike.

 

Procjena indeksa potrošačkih cijena za kraj 2022. godine je podignuta na 23,2 odsto, a CBRT je u izvještaju iz oktobra prognozirala da će inflacija do kraja 2022. godine biti smanjena na 11,8 odsto.

 

Kada je riječ o 2023. godini, CBRT je predvidjela inflaciju od 8,2 odsto, dok bi u 2024. godini trebalo da se dođe do proklamovanog cilja na pet odsto.

 

U međuvremenu, podaci za januar su još više pesimistični, pa se očekuje da inflacija tokom ovog mjeseca dostigne rekordnih 50 odsto, a u maju će biti blizu 55 odsto, dok se nagli pad očekuje u trećem kvartalu ove godine.

 

Takođe, CRBT je povećala i projekciju inflacije hrane na kraju godine na 24,2 odsto, u poređenju sa 13,9 odsto koliko je predviđeno za kraj 2023. godine, prenosi Biznis.rs.

 

Podsjetimo, CBRT je u septembru prošle godine smanjila referentnu stopu na 14 sa 19 odsto.

 

Inače, pokazalo se da turske vlasti nisu imune na statističke podatke koji nisu u saglasnosti sa njihovim što dnevno-političkim ili dugoročnim ciljevima, pa je tako predsjednik Turske Recep Tayyip Erdoğan u januaru smijenio načelnika nacionalne statističke agencije, nakon što su objavljeni godišnji podaci o inflaciji.

 

Erdoganu je u tom momentu zasmetao tadašnji rekord koji je iznosio 36,1 odsto, a instant rješenje bilo je kritikovanje šefa Nacionalnog zavoda za statistiku Sait Erdala Dincera.

 

S druge strane, opozicija je čak otišla i korak dalje u kritikama uperenim ka Dinceru, ali sa stanovišta suprotnog Erdoganu, tvrdeći da je cifra od 36,1 odsto potcenjena, jer su troškovi života gotovo dvostruko povećani.

 

Erdogan je istim dekretom na djelu sproveo izreku da su svi smjenjivi te je odmah na upražnjeno mjesto imenovao bišeg potpredsjednika turskog bankarskog regulatora Erhana Çetinkayu. Ipak, sam dekret je ostao upražnjen za objašnjenje ovog imenovanja.

 

Ovakvi Erdoganovi postupci mogu da se tumače kroz prizmu činjenice da u se u Turskoj za godinu i po dana održavaju izbori, te predsjednik ne želi da ostavi utisak nekoga ko je sklon promjeni stavova.

 

– Odlučni smo da uvrstimo našu zemlju u ekonomsku ligu prvaka – poručio je Erdogan.

 

U tom kodu može da se čita i njegova druga izjava sa početka januara da će, što je prije moguće, vratiti inflaciju na jednocifrene vrijednosti.

 

Podsjetimo, prošle godine su minimalne plate u Turskoj povećane za 50 odsto, na oko 275 dolara mjesečno, a plate službenika i prenzionera povećane su u rasponu od 26 do 31 odsto.

 

(Biznisinfo.ba, DEPO PORTAL/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 36

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!
Prikaži još