Rješavanje krize nedostatka ljudskih organa

Revolucionarna operacija: Pacijent se oporavlja nakon prve transplantacije srca svinje čovjeku

Lifestyle11.01.22, 09:59h

Revolucionarna operacija: Pacijent se oporavlja nakon prve transplantacije srca svinje čovjeku
Operacija koju je izveo tim Univerziteta Maryland Medicine među prvim je takvim operacijama koje imaju za cilj pokazati izvedivost transplantacije srca svinje u čovjekov organizam, što je područje koje je postalo moguće zahvaljujući novim alatima za "uređivanje" gena

 

 

Amerikancu koji je bio u terminalnoj fazi bolesti srca presađeno je genetski modificirano srce svinje u prvoj operaciji te vrste i tri dana poslije operacije pacijent se dobro oporavlja, objavili su njegovi liječnici u ponedjeljak, a prenijela Hina.

 

 

Operacija koju je izveo tim Univerziteta Maryland Medicine među prvim je takvim operacijama koje imaju za cilj pokazati izvedivost transplantacije srca svinje u čovjekov organizam, što je područje koje je postalo moguće zahvaljujući novim alatima za "uređivanje" gena.

 

Pokaže li se ova transplantacija uspješnom, naučnici se nadaju da će organi svinje uspješno nadomjestiti nedostatak donatorskih ljudskih organa.

 

"Ovo je bila revolucionarna operacija koja nas je dovela stepenicu bliže rješavanju krize nedostatka ljudskih organa. Jednostavno nema dovoljno ljudskih srca u donatorskim zalihama kako bi se ispunila dugačka lista potencijalnih pacijenata koji ih trebaju", rekao je dr Bartley Griffith, koji je izveo operaciju ugrađivanja srca svinje čovjeku.

 

"Oprezno nastavljamo, no optimistični smo da će ova prva operacija u svijetu ove vrste osigurati važnu novu opciju za pacijente u budućnosti", dodao je Griffith.

 

Za 57-ogodišnjeg Davida Bennetta iz Marylanda ova je transplantacija bila njegova posljednja šansa.

 

"Bilo je ili umrijeti ili ići na ovu transplantaciju. Želim živjeti. Znam da je ovo 'pucanj naslijepo', no to je moja posljednja šansa", kazao je Bennett dan prije opercije, prema saopćenju koje je objavio univerzitet.

 

Kako bi mogao izvesti ovu eksperimentalnu operaciju, univerzitet je prethodno hitno dobilo zeleno svjetlo Američke uprave za hranu i lijekove (FDA).

 

"FDA je koristila naše podatke i podatke eksperimentalne svinje kako bi odobrila transplantaciju u zadnjem stadiju srčane bolesti pacijenta koji nije imao nikakvu drugu opciju liječenja", kazao je dr Muhammad Mohiudinn, koji vodi univerzitetski program ksenotransplantacije, transplantacije životinjskih organa čovjeku.

 

Ostali organi svinje koji se istražuju za transplantaciju ljudima uključuju bubrege, jetru i pluća. Prethodni pokušaji transplantacije sa svinje na čovjeka nisu uspjeli zbog genetskih razlika koje su uzrokovale odbacivanje organa ili zbog virusa koji su predstavljali rizik od infekcije. Naučnici su se pozabavili tim problemom uklanjajući potencijalno štetne gene.

 

Oko 110.000 Amerikanaca trenutno čeka na transplantaciju organa, a više od 6.000 pacijenata umire godišnje ne dobivši potreban organ, pokazuju podaci stranice organdonor.gov.

 

(DEPO PORTAL/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!