Piše: Damir IBRIŠIMOVIĆ
Australija, daleka zemlja koju smo do jučer poznavali po kulturi, ljubaznosti, blagonaklonosti, jednakosti svih, otvorenosti i logičnosti, danas se nalazi pred vjerovatno najvećim moralnim testom od marta 2020. kada su granice zatvorene zbog COVID-19 pandemije.
Pred vratima australijske granične policije našao se Novak, najbolji teniser svijeta ikad, humanitarac, Balkanac, javno proklamisani antivakser. Došao je da pokušati osvojiti Australian Open. Stigao je na turnir, koji je btw. pokorio već devet puta, boriti se sa Nadalom za obaranje svjetskog rekorda u broju osvojenih Grand Slamova. Velika stvar ne samo za Noleta i Nadala nego i za cijeli teniski svijet, uključujući i navijače amatere.
Na drugoj strani Australija. Kako bi zaustavila širenje virusa i stanovnike zaštitila od zaraze, Australija je u martu 2020. godine uvela stroge mjere, zatvorila je granice, ispraznila aerodrome i onemogućila svojim građanima da se slobodno kreću i žive. Mjere su bile rigorozne ali su zaista urodile plodom. Osim dva nešto značajnija incidenta, Australija je broj zaraženih uspjela držati pod kontrolom sve do polovine decembra prošle godine. Vlada je insistirala na vakcijaciji i obećavala stanovništvu povratak normalnom životu nakon što broj vakcinisanih pređe 70% pa onda i 80%. I zaista, Australci su se masovno odazvali i ispoštovali zahtjeve.
Donese li sud, pak, zakonitu presudu i onemogući li time Novaku učešće na turniru, načiniti će glupost koju će generacije iza nas izučavati u udžbenicima istorije
Do danas je potpuno vakcinisano preko 90% stanovništva starijeg od 12 godina. Uradili su više nego je vlada od njih tražila ne bi li se vratili normalnom životu koji, zamislite, još nisu dobili. Stoga nije nimalo čudno što se osjećaju poniženim i prevarenim danas kada je na vrata zakucao jedan poznati, javno proklamovani antivakser, čijim bi ulaskom u Australiju morala biti narušena stroga pravila koja su Australci do juče poslušno slijedili.
I dok Novak, potpuno u skladu sa ljudskim zakonima, sjedi praktično u pritvoru očekujući rasplet cijelog slučaja, Australija se nalazi pred dilemom, razapeta između zakonitosti i ljudskosti.
U skladu sa zakonom, Noletu najvjerovatnije slijedi deportacija a možda čak i zabrana ulaska u Australiju naredne tri godine. Sve oči COVID mjerama iscrpljene javnosti uprte su u sud koji će, presudi li da Nole može ući u Australiju mimo svih pravila, poniziti sve Australce koji posljednje skoro dvije godine slijepo poštuju zakone i nametnute mjere. Ovakva odluka bi sasvim sigurno izazvala ogroman gnjev javnosti koji bi mogao eskalirati neviđenim demonstracijama širom Australije.
Donese li sud, pak, zakonitu presudu i onemogući li time Novaku učešće na turniru, načiniti će glupost koju će generacije iza nas izučavati u udžbenicima istorije.
Ne čini li se vama ovo apsurdnim? Zar donošenje zakonite presude može biti štetno za poštenog i dobronamjernog građanina? Ne bi li zakon trebao biti napisan tako da osigura dobrobit onima koji ga poštuju? Naravno da da. Pitamo se gdje je onda problem?
Koga će onda ugroziti ulazak još jednog antivaksera, najboljeg svjetskog tenisera koji danas sjedi u karantinu, a koji je pri tome i COVID negativan?!
Zakon i mjere koje je donijela vlada Australije su očigledno bile u službi građana. Više od dvadeset mjeseci Australija je praktično bila zemlja bez COVID-a. Građani su imali ograničeno pravo kretanja, ali su s druge strane ostali neoštećeni virusom od koga se u svijetu masovno umiralo. Međutim, dolaskom Omicron varijante koja se pokazala daleko zaraznijim virusom od svih ranijih verzija COVID-a, broj zaraženih je od kraja prošle godine počeo eksponencijalno rasti. Zvanični brojevi govore da je broj novozaraženih u Australiji za samo deset dana porastao sa 11.000 na preko 70.000 dnevno. Očigledno je da se zaraza Corona virusom otela kontroli te da ju je nemoguće ponovo staviti pod kontrolu bilo kakvim mjerama.
Postavlja se sada logično pitanje: Koga onda štite zakoni i mjere koje zabranjuju slobodu kretanja?
U godini prije pandemije u Australiju je dnevno dolazilo oko 24.000 posjetilaca. Sve da polovina njih na tlo Australije dođe zaražena COVID virusom, što je, složit ćete se, nemoguće, to bi predstavljalo povećanje jučerašnjeg broja zaraženih za nešto više od 17%. Koga će onda ugroziti ulazak još jednog antivaksera, najboljeg svjetskog tenisera koji danas sjedi u karantinu, a koji je pri tome i COVID negativan?!
Stavimo li po strani zakone i pravila, proklamovanog antivaksera, patnju koju su preživjeli svi Australci, a uključimo li na kratko zdrav razum, shvati ćemo da korijen problema koji Australija ima leži u činjenici da je tamošnja vlast zaboravila da ljudski zakoni moraju biti usklađeni sa božjim, univerzalnim, logičnim. Nošeni vlastitim egom i političkim ciljevima, razum su potisnuli u drugi plan.
Hoće li slučaj "Nole" probuditi razum, osvijestiti zalutale i napraviti iskorak u pravcu poštivanja civilizacijskih vrijednosti ili će nas vratiti u doba inkvizicije, ostaje da se vidi.
Kako stara narodna poslovica kaže: "Treba znati zasvirati i za pojas zadjenuti.", u jednom trenutku moramo shvatiti da je bilo dosta
Poznajući vrijednosti na kojima je Australija izgrađena, potpuno sam uvjeren da će se "Tamo dole" točak istorije početi da vrti u ispravnom smijeru. Vjerujem da će Novakov slučaj dovesti do promjene zakona, prosvjetljenja i oslobađanja od okova koje nam je tako tiho i neprimjetno nametnuo COVID. Potpuno sam uvjeren da će se Nole preko noći iz prognanika pretvoriti u Noleta Veličanstvenog, koji je svojom upornošću i stavovima koji su suprotni opšte prihvaćenim, uspio da od okova oslobodi prvo Australiju, a onda i cijeli svijet. Put u suprotnom pravcu sasvim sigurno vodi u civilizacijski sumrak.
Da se razumijemo, ne podržavam antivakserske stavove. Smatram da je nauka napravila čudo, a da je vakcinacija spasila mnoge živote i omogućila svima pa i antivakserima da žive pored virusa sa značajno manjim rizikom.
Ipak, kako stara narodna poslovica kaže: "Treba znati zasvirati i za pojas zadjenuti.", u jednom trenutku moramo shvatiti da je bilo dosta.
(DEPO PORTAL/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 104
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!