WALDERS

Protiv sam ulaska Hrvatske i Turske u EU

Arhiva09.11.10, 11:35h

Čelnik holandske Stranke slobode, članice holandske nove vlade, Geert Wilders kazao je u razgovoru za njemački list Spiegel kako njegova stranka odbija svako daljnje proširenje Evropske unije, što znači da neće glasati ni za ulazak Hrvatske u EU

Geert WildersStranka slobode "odbija svaki oblik širenja EU-a. Mi ćemo glasati protiv priključenja zemalja kandidatkinja, uključujući i Hrvatsku", rekao je Wilders, dodajući da će holandska vlada većinu za tu odluku trebati tražiti u drugim strankama.

Wilders, poznat po svojim desničarskim i islamofobskim stajalištima, također je kazao da će glasati i protiv ulaska Turske u EU. Turska bi "bila trojanski islamski konj u EU, i to bi značilo da imamo vanjske granice s kriminalnim državama poput Sirije i Irana", dodao je on.

Wilders smatra da je islam totalitarna i nasilna ideologija, i tvrdi da će se boriti protiv islamizacije Evrope.

Protiv holandskog političara već su bile podignute tužbe zbog poticanja na mržnju i zbog diskriminacije. On je ranije već govorio da je islam "fašistička ideologija", a Kur'an je uspoređivao s knjigom Adolfa Hitlera "Mein Kampf".

Njegova je stranka na parlamentarnim izborima održanim u junu ove godine postigla uspjeh, te je tako i njegova pozicija ojačana. Njegova Stranaka slobode postala je treća najjača stranka u zemlji, nije direktno zastupljena u vladi ali osigurava vladi većinu u parlamentu, te stoga ima i određeni utjecaj.

(FENA, DEPO PORTAL/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook