URUŠAVANJE AKADEMSKE AUTONOMIJE

Privatni univerziteti bit će na sve strane: I Ekonomski fakultet u Sarajevu protiv novog Zakona o visokom obrazovanju u KS

Hronika07.07.21, 10:24h

Privatni univerziteti bit će na sve strane: I Ekonomski fakultet u Sarajevu protiv novog Zakona o visokom obrazovanju u KS
Nastavnici Ekonomskog fakulteta su posebno zabrinuti zbog odsustva plana razvoja i jačanja javnog obrazovanja kao temelja razvoja bilo kojeg društva. Dalje, nejasna je osnovanost formiranja Vijeća za obrazovanje i nauku, te zabrinjava paralelizam institucija koji će se tim Vijećem ostvariti

 

 

Nastavnici Ekonomskog fakulteta u Sarajevu dijele duboku zabrinutost brojnih kolega sa Univerziteta u Sarajevu, kao i studenata, zbog negativnih implikacija koje će novi zakon o visokom obrazovanju imati za javno visoko obrazovanje u Kantonu Sarajevo, ali i šire.


Jedna je to od primjedbi čiji je proces formulisanja Ekonomski fakultet u Sarajevu okončao jučer na sjednici Vijeća fakulteta u vezi sa Nacrtom zakona o visokom obrazovanju.


Nastavnici Ekonomskog fakulteta su posebno zabrinuti zbog odsustva plana razvoja i jačanja javnog obrazovanja kao temelja razvoja bilo kojeg društva. Dalje, nejasna je osnovanost formiranja Vijeća za obrazovanje i nauku, te zabrinjava paralelizam institucija koji će se tim Vijećem ostvariti.


Ocijenjeno je da Nacrt značajno urušava akademsku autonomiju po brojnim osnovama uz istovremeno pretjerano liberaliziranje osnivanja i rada privatnih visokoškolskih ustanova, te uvođenje ekonomskih principa nepoznatih u javnom visokom obrazovanju širom svijeta.


Smatra se da je nedovoljno regulisano osnivanje privatnih visokoškolskih ustanova kao i dislociranih odjeljenja. U domen uslova za izbor u akademska zvanja uvodi se pravna nesigurnost uz ozbiljnu opasnost od derogiranja državnog Okvirnog zakona o visokom obrazovanju.


- Konačno, Nacrt zakona o visokom obrazovanju se zapravo samo marginalno bavi samim obrazovnim procesom i položajem studenata - ističe se u saopćenju Ekonomskog fakulteta.


Ta visokoškolska institucija stoga poziva sve uključene strane da prvo definišu javne politike koje će visoko obrazovanje usmjeriti u pravcu dugoročnog razvoja, pa tek onda da pristupe kreiranju zakonskog okvira koji će podržati implementaciju takvih politika.


- Samo tako možemo ostvariti dugoročne pozitivne efekte koje priželjkujemo - zaključuje se u saopćenju.

 

(DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!