u zenici

Odbojkašice BiH u očekivanom porazu uspjele osvojiti jedan set protiv Češke

Sport15.05.21, 08:55h

Čehinje su nastavile dominaciju i u trećem setu, kojeg su dobile s uvjerljivih 25:9, za potpuni preokret rezultata i vodstvo u setovima od 2:1

Selekcija Bosne i Hercegovine poražena je sinoć, u prvom meču drugog kvalifikacijskog turnira grupe F za Evropsko prvenstvo za odbojkašice 2021. godine, u Gradskoj arena “Husejin Smajlović” u Zenici od Republike Češke rezultatom 1:3 (25:19, 22:25, 9:25 i 14:25).

Bez povrijeđene Dajane Bošković, koja se nije ni zagrijavala za utakmicu, ali uz podršku oko 250 gledalaca, bh. odbojkašice uspjele su dobiti prvi set s 25:19.

Međutim, izabranicama bh. selektora Stevana Ljubičića, a nakon što su u drugom setu gubile s 8:13 te se uspjele vratiti u meč i poravnati na 18:18, ponestalo je snage i koncentracije pa su favorizirane Čehinje rezultatom 25:22 dobile drugi set i poravnale rezultat na 1:1.

Čehinje su nastavile dominaciju i u trećem setu, kojeg su dobile s uvjerljivih 25:9, za potpuni preokret rezultata i vodstvo u setovima od 2:1. BiH je u četvrtom setu nekoliko puta vodila i poravnavala rezultat, ali je ponovo presudio kvalitet Čehinja koje su slavile s  25:14 te konačnih 3:1 u setovima.

Odbojkašice BiH, koje su prošlog vikenda na turniru u latvijskom gradu Dugavpilsu poražene od Češke s uvjerljivih 0:3, večeras su pružile jači otpor i osvojile vrlo važan set u borbi za drugo mjesto, koje također vodi na EURO 2021, koji će se, od 18. augusta do 4. septembra, igrati u Srbiji, Hrvatskoj, Rumuniji i Bugarskoj.

Set kojeg su bh. odbojkašice danas osvojile protiv Češke važan je i zbog činjenice da su Slovenke, koje su u prvom meču današnjeg porazile Latviju s 3:1 (25:14, 25:22, 23:25 i 25:21), na prvom turniru također uzele jedan set Čehinjama. BiH sutra igra protiv Latvije, a u nedjelju protiv Slovenije.

Poredak grupe F nakon 4. kola: Češka Republika 12 (12-2), BiH 6 (7-6), Slovenija 6 (7-7) i Latvija 0 bodova (1-12).

Raspored preostalih utakmica turnira u Zenici: subota: Slovenija – Češka (17.00) i BiH – Latvija (20.00); nedjelja: Češka – Latvija (17.00) i Slovenija – BiH (20.00).