Izvor: Jutarnji.hr
Dva ili tri tjedna ćemo ostati doma, pa će sve biti u redu, mislili smo prije otprilike godinu dana, kada je počela pandemija koronavirusa. Na početku smo radili na sebi, okretali se jogi i drugim vidovima tjelovježbe, upisivali webinare i online tečajeve, uživali u radu od doma u ležernoj odjeći i s hladnjakom pri ruci.
Nitko nije mogao ni sanjati da će Zemlja napraviti puni krug oko Sunca, a da još uvijek nećemo moći živjeti život kakav smo prije poznavali. Kao da zatvaranje života preko noći nije bio dovoljan stres, dogodili su se i snažni potresi. Odjednom je duhovnost postala sve manje važna, koncentracija na savladavanje novih vještina bivala sve manja, a motivacija za tjelovježbu sve mizernija.
Što je godina dana proživljena online i u stresu učinila našem tijelu i psihi, upitali smo troje vrhunskih stručnjaka u tri područja.
Rad od kuće i školovanje online su u periodu dugom kao što je godina dana apsolutno neprirodna pojava, kaže nam psihijatrica Ana Vaništa Košuta.
- I to je nemjerljivo štetno za dugoročan oporavak i mentalno stanje mladih, ali i odraslih, u periodu nakon korone - govori doktorica.
Izolacija u kući donijela nam je brojne posljedice.
- A to su smanjena koncentracija, neljudski osjećaj pasivnosti i otuđenje koje se odvija iza ekrana. Strah od izlaska iz kuće i izloženosti donio je dvostruko zatvaranje u "sigurnost" doma. Oni koji su bili introverti došli su na svoje i dalje su no ikad od pokušaja asimilacije u društvo. Ekstroverti, pak, padaju u anksioznost i depresiju - kaže Vaništa Košuta.
Ostatak teksta čitajte ovdje
(Jutarnji.hr, DEPO PORTAL/rm)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!