ČLAN 38. ZAKONA O LIJEKOVIMA IZAZVAO POMETNJU

Stiglo pojašnjenje: Ne može bilo koja agencija... Ko i kako u BiH izdaje dozvole za stavljanje lijeka u promet?

Biznis Klub04.02.21, 17:59h

Stiglo pojašnjenje: Ne može bilo koja agencija... Ko i kako u BiH izdaje dozvole za stavljanje lijeka u promet?
Član 38. Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, nije do sada primijenjen za registraciju vakcine protiv Covid-19, jer niko od proizvođača nije podnio zahtjev za njenu registraciju - podsjećaju iz ALM-a BiH

 

 

Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (ALMBiH) saopćila je danas kako se davanje dozvole za stavljanje lijeka u promet, odnosno njegova registracija, obavlja na inicijativu proizvođača ili njegovog ovlaštenog zastupnika.


Reagirajući povodom medijskih napisa koji se tiču primjene člana 38. Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, iz Agencije ističu kako registraciju lijeka ne može da izvrši bilo koja agencija za lijekove ukoliko joj se prethodno ne obrati proizvođač zahtjevom za registraciju i pratećom dokumentacijom o lijeku.


- Dokumentacija o lijeku je neophodna Agenciji za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine kako bi ista ocjenila da li je lijek kvalitetan, efikasan i bezbjedan za upotrebu - navodi se u saopćenju.


Iz ALM-a BiH nadalje navode kako član 38. spomenutog zakona definiše mogućnost registracije lijeka u situacijama vanrednog stanja (epidemije, elementarne nepogode većeg obima, ratnog stanja i drugih vanrednih slučajeva) bez utvrđivanja spomenutih uvjeta.


- Međutim, i dalje je proizvođač lijeka taj koji inicira postupak, čime se stvaraju okolnosti za primjenu navedene zakonske odredbe - precizira se u saopćenju.


ALMBiH je, kako se navodi, u svom dosadašnjem radu izdao samo dvije nove dozvole za stavljanje lijeka u promet po osnovu člana 38. Zakona: Pandemrix (vakcina protiv virusa H1N1) 2009. godine i Malcovir (hidroksihlorokin) 2020. godine.


- Dakle, član 38. Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, nije do sada primijenjen za registraciju vakcine protiv Covid-19, jer niko od proizvođača nije podnio zahtjev za njenu registraciju - podsjećaju iz ALM-a BiH.


Istovremeno, ističu kako "stanovništvo treba znati ono što smo medijima u više navrata naglašavali, a to je da do građana BiH može doći vakcina protiv Covid-19 iako nije registrovana od ALM-a BiH-a, što se trenutno i dešava". U vezi s tim, iz ALM-a BiH navode da ova agencija odobrava interventni uvoz Pfizerove i Modernine vakcine protiv Covid-19 na osnovu člana 66. stav 7. spomenutog zakona, te da te vakcine u BiH dolaze u sklopu COVAX programa.


- Entitetska ministarstva nadležna za poslove zdravlja odobravaju interventni uvoz bilo koje od raspoloživih vakcina protiv Covid-19, a na osnovu člana 66. stav 3. Zakona i to u sklopu bilateralnih ugovora/dogovora/sporazuma - pojašnjavaju iz ALM-a BiH, podsjećajući da je sve to usaglašeno na zajedničkom sastanku na kome su u postizanju dogovora učestvovali predsjedavajući Vijeća ministara BiH, premijeri oba entiteta, entitetski ministri zdravlja i ministrica civilnih poslova BiH, te predstavnici ALM-a.


U toj agenciji trenutno očekuju podnošenje zahtjeva za kontrolu kvaliteta vakcine Sputnik-V kako bi uradili kontrolu njenog kvaliteta.


- Još jednom naglašavamo da je ALMBiH stavio na raspolaganje sve svoje resurse radi što efikasnijeg odgovora na aktuelnu hitnost u cilju zaštite javnog zdravlja stanovništva BiH - navodi se u saopćenju.


(FENA/ad)

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook



Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!