U Lagumdžijinoj partiji kažu „kako nije ni bitno ko će poslati pozivnicu za sastanak“, već da sastanka bude, a iz SNSD poručuju „da medijima neće otkrivaju svoje poteze jer će tako za njih saznati u SDP“.
Dok izborni pobjednici taktiziraju, partije koje su po izbornom rezultatu u drugom planu, sastaju se i uzajamno opipavaju puls ko će se kome prikloniti. Lideri SDA i HDZ BiH Sulejman Tihić i Dragan Čović razgovarali su o kandidatu za predsedavajućeg Savjeta ministara BiH, koalicijama i ustavnim promjenama.
Tihić smatra da bi vlast trebalo da formiraju SNSD, SDP BiH, SDA i HDZ BiH. Mada je proteklih dana izjavljivao kako bi mjesto predsjedavajućega Savjeta ministara trebalo da pripadne Lagumdžijinoj SDP, Tihić je nakon susreta sa Čovićem rekao kako nema ništa protiv da to bude i kandidat HDZ BiH, ali i dodao kako odgovornost snosi SDP, koja mora naći rješenje. S druge strane, Čović i dalje ostaje pri stavu da to mjesto „u svakom slučaju pripada HDZ BiH“, ali da sa imenima trenutno ne treba licitirati. Tihić i Čović dotakli su se i aprilskog paketa ustavnih promjena i prudskog sporazuma i saglasili se kako bi tzv. aprilski paket mogao biti početna osnova za ustavnu reformu. Iz izvora bliskih SDA saznajemo da bi upravo aprilski paket ustavnih promjena iz 2006. mogao još više da zbliži Tihića i Lagumdžiju, budući da su obojica žestoki zagovornici te ideje.
„Aprilski paket trebalo bi da bude prvi princip koji će okupiti vlast u BiH. S druge strane, prudski sporazum je pomenuo Ustav u onom dijelu, koji se ne nalazi u aprilskom paketu, a to je teritorijalna reorganizacija BiH. Međutim, mislimo da ideja oko formiranja trećeg entiteta, koji zagovara Čović, samo zaoštrava političku situaciju i nije dobra polazna osnova. O toj temi niko ne treba ni da pokušava da razgovara sa SDA“, kaže sagovornik 'EuroBlica' iz SDA.
U Tihićevoj stranci kažu kako pravo prvenstva daju SDP i SNSD da se dogovaraju oko vlasti, a oni su tu da budu „most između onih koji nisu spremni da otvore dijalog“. Inače, Tihić je potvrdio da je spreman da razgovara sa Dodikom oko formiranja vlasti u RS, a u FBiH sa SDP i HDZ.
U međuvremenu, u Mostaru su se juče po drugi put sastali Dragan Čović i Božo Ljubić, iskazujući spremnost za postizbornu saradnju radi jačanja hrvatske pozicije u BiH. Iz HDZ 1990. saopšteno je da su se Čović i Ljubić saglasili da je za formiranje vladajućih koalicija potrebna što veća podrška da bi imale jači legitimitet i kapacitet prilikom budućih ustavnih promjena. Ljubić je, inače, izjavio kako će jedan od uslova za stupanje u koaliciono partnerstvo sa ovom strankom biti spremnost partnera za ustavne promjene koje će značiti uspostavljanje nove teritorijalne organizacije u BiH. Po njegovim riječima, ova stranka će tražiti formiranje decentralizovane države sa jednom teritorijalnom jedinicom u kojoj bi hrvatski narod bio većina.
Istovremeno, pojedini članovi GO SDS izjavili su kako ne bi trebalo da formiraju koaliciju sa SDP BiH, jer se lider ove stranke Zlatko Lagumdžija uvijek zalagao za unitarnu BiH. Oni kažu da je „prirodno da srpske političke partije SNSD i SDS idu u koaliciju na nivou BiH, a ne sa SDP BiH“.
Nović: Niko mi nije nudio mandat
Ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović izjavio je juče u Sarajevu kako mu nije ponuđeno da bude mandatar za sastav nove vlade RS. „SNSD je vrlo ozbiljna partija, a njen lider Milorad Dodik suviše ozbiljan političar da bi tek tako licitirao imenima mandatara“, rekao je Nović. On smatra da treba sačekati da Dodik preuzme funkciju predsjednika RS, pa da obelodani ime mandatara. Nović nije želio da komentariše da li će prihvatiti mjesto mandatara ukoliko mu bude ponuđeno. (Blic.rs, BLIN MAGAZIN/tg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook