Vršilac dužnosti direktora „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) Luka Petrović krije detalje memoranduma potpisanog sa Srbijom u vezi sa stotine miliona maraka vrijednom izgradnjom hidroelektrana na Drini, te koliki će, na osnovu te investicije, Srbija imati udio u ERS-u, piše Capital.ba.
Naime, premijer Srpske Radovan Višković rekao je polovinom avgusta ove godine da je „nedavno potpisan memorandum o osnivanju zajedničkog preduzeća Republike Srpske i Srbije“, a po pitanju gradnje hidroelektrane „Buk Bijela“.
Višković detalje nije otkrio, a ranije je najavljivao da će pripremni radovi početi već u septembru, što se pokazalo netačnim. Ostalo je nedorečeno koliki će udio u ERS-u, odnosno u HE „Buk Bijela“, imati Srbija.
Da otkrije detalje ne želi ni Luka Petrović i na pitanja CAPITAL-a u vezi sa potpisanim memorandumom sa Srbijom ne odgovara, iako smo mu pitanja poslali prije skoro mjesec dana.
Osim što nema odgovora o HE „Buk Bijela“, kao zajednički projekti sa Srbijom spominjane su i gradnje HE „Foča“ i HE „Paunci“, ali ni oko realizacije tih projekata nema pomaka.
Podsjećamo, prije više od godinu dana poništena je ekološka dozvola za HE „Buk Bijela“ nakon što je Okružni sud Banjaluka donio presudu kojom se uvažava tužba „Arhus centra BiH“.
U februaru ove godine izdata je nova dozvola koja veži pet godina, ali su ekološka udruženja Sekretarijatu ESPOO konvencije podnijela žalbu protiv BiH zbog kršenja i izbjegavanja procedure o prekograničnoj procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje HE „Buk Bijela“.
Vlasti Republike Srpske i Srbije su početkom 2019. godine dogovorili zajedničku izgradnju HE “Foča” i “Paunci” a nedugo zatim, dogovorena je i zajednička gradnja HE “Buk Bijela”. Sve ukupno njihova vrijednost iznosi oko 850 miliona KM.
Da “Elektroprivreda Srbije” (EPS) planira kupovinu elektroprivreda u komšiluku i da je prva na listi “Elektroprivreda Republike Srpske” (ERS), objavile su prije godinu dana beogradske “Večernje novosti”.
U vlasti Republike Srpske na pomen privatizacije ERS-a tvrde da od toga nema ništa, ali ekonomisti smatraju da su zajedničke investicije upravo to, „privatizacija na mala vrata“.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!