U okviru filmskog događaja pod naslovom "Otvorena kuća bh. filma" više stotina posjetilaca mogli su besplatno obići muzej, uz vodiče koji su ispričali priču o muzeju, filmu "Valter brani Sarajevo", autoru filma Hajrudinu Šibi Krvavcu, ali i legendarnom Vladimiru Periću Valteru te antifašističkim i slobodarskim tradicijama Sarajevo, objavili su na društvenim mrežama iz FCS-a.
Pogledajte kratki video koji pokazuje kako i u kolikom broju su se Sarajlijje i turisti danas odazvali na ovaj jedinstven kulturni događaj
Uz posjetu i obilazak muzeja, Filmski centar Sarajevo tokom tog dana organizirane su projekcije značajnih djela bh. kinematografije koji se nalaze u arhivu centra. U muzeju još traje prikazivanje dokumentarnih filmova: Priča o jezeru (Gojko Šipovac, 1956.) Proljeće u mom gradu (Žika Ristić, 1961.), Švapski adet i Bosniše Vilajet (Branko Ranitović, Muhamed Karamehmedović, Zuko Džumfur, 1962.), Posljednji krug (Pjer Majhovski, 1961.) te film Ja i moj rođak Pip (Mustafa Kapidžić, 1961.)
Nakon projekcija dokumentarnih filmova, posjetioci će imati priliku pogledati i četiri igrana filma, među kojima je svakako Valter brani Sarajevo (Hajrudin Šiba Krvavac, 1971.), zatim Mali vojnici (Bato Čengić, 1968.), Ram za sliku moje drage (Mirza Idrizović, 1968.) te Ljubav i bijes (Bakir Tanović, 1978.)
Domaćin u muzeju bio je tim muzeja predvođen Jasminom Durakovićem, filmski rediteljem i direktorom Filmskog centra Sarajevo, ali i drugi bh. filmski radnici, koji su gostima i publici predstavljali djela iz programa, kao i autore filmova. Program je bio prilagođen i za djecu i mlade, a iz FCS-a ističu kako bila ovo prilika i za roditelje da svoje najmlađe upoznaju s muzejom "Valter brani Sarajevo", ali i bogatom prošlošću bh. filma.
FCS je ovaj program organizirao kao znak zahvalnosti građanima Sarajeva i široj javnosti koja daje veliku podršku Filmskom centru Sarajevo i muzeju "Valter brani Sarajevo" u naporima da sačuvaju imovinu, ali i arhiv bh. filma koji posjeduju i koji je neprocjenjivo kulturno blago BiH.
Program traje danas do kraja radnog vremena muzeja (18h).
(FCS/DEPO Portal/ak)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 13
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!