Izvor: Al Jazeera Balkans
Piše: Mirza Imamović
Opština Bileća već duže vrijeme na svom računu bilježi strmoglave minuse. Finansijska blokada brutalno je poklopila ovaj polako izumirući gradić, smješten tik uz granicu s Crnom Gorom, na krajnjem jugoistoku Bosne i Hercegovine.
Geografski okružena jednim od najpustijih podneblja ove zemlje, skoro pa odsječenog od ostatka svijeta, Bileća danas opstaje doslovno priključena na vještačko disanje.
Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, broji tek nekih 10.000 stanovnika, čiji se broj svakim danom rapidno smanjuje. Etnički skoro potpuno monolitna, zapostavljene i ruševne infrastrukture, ova opština u bh. entitetu Republika Srpska preživljava oslanjajući se isključivo na obradu i prodaju kamena. Na crno, dakako.
Sve i jedna prijeratna fabrika katancima je zaključana u nekom prošlom vremenu. Nekadašnja kasarna Jugoslavenske narodne armije, uz koju je ovaj grad stasavao, danas podsjeća na postapokaliptično zdanje. Sunce ovdje odavno ne rađa bolji dan.
'Jednosmjernu, molit ću'
Uspjehom se u Bileći smatra kupovina autobuske karte u jednom smjeru i odlazak u odabranu destinaciju budućnosti. To i ne čudi s obzirom da je za lokalnu administraciju od krucijalnog značaja bavljenje revizionističkim neimarstvom. U gradu koji tokom dana djeluje sablasno preko noći je nikao nakićeni spomenik utjelovitelju četničke ideologije, ratnom zločincu Dragoljubu - Draži Mihailoviću.
I tako, posmatra jedan od očeva domaćeg izdajništva i oličenje kolaboracionizma iz Drugog svjetskog rata privredno dotučenu i demografski posrnulu Bileću. Pored njega na svom putu bez povratka prolaze deseci mladih Bilećanki i Bilećaka. Osmjehuje im se "mitski junak" dok tegobno vuku svoje prenatrpane kofere, u koje uguraše uspomene, djetinjstvo, prekinutu mladost.
U samom centru grada stoluje "Park Ravnogorskog četničkog pokreta". Drsko je odatle deložirao Park narodnih heroja, izmješten bagerima i kranovima nekih stotinu metara dalje. Partizani, koji su, nakon žestokih okršaja s lokalnim četničkim garnizonom 1944. godine vratili slobodarski duh u Bileću, danas defanzivno i odbačeno gledaju na paradoksalna zbivanja.
Nastavak teksta čitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 63
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!