Posljednja je šansa za britanske zakonodavce da daju svoj glas na temu prijedloga Brexita premijerke Therese May ili - kako kaže predsjednik EU Komisije Jean-Claude Juncker - Velika Britanija možda nikada neće niti napustiti EU.
U Strasbourgu se Juncker referirao na prvi poraz Mayinih planova još u januaru i upozorio: "U politici ponekad dobijete drugu šansu, i najvažnije je što napraviš s tom drugom šansom, jer treće šanse neće biti. Ili se dogovore ili se Brexit kao takav možda i ne dogodi", piše CNN.
Hoće li mu buntovni Brexit konzervativci povjerovati na riječ je drugo pitanje. Oni su, napokon, proveli mjesece tjerajući premijerku da ide naprijed-natrag između Brisela i Strasbourga kako bi osigurala promjene koje oni traže.
Ako ne dođe do udovoljenja zahtjeva, Mayina pozicija premijerke je ozbiljno ugrožena - i Velika Britanija biti će još bliže "no-deal" Brexitu ili, opet, odgađanju cijelog procesa. May će apelirati na Parlament da ju podrži skupa sa, kako ona kaže, "zakonski važećim" promjenama dizajniranim da ublaže i umire sve brige da je VB biti "zaključana" u trajnim aranžmanima s EU koji potkopavaju Brexit. Govoreći uz Junckera, nakon dvosatnih pregovora u Strasbourgu, May je inzistirala kako bi promjene dogovora uključivale mogućnost da se VB oslobodi nužnosti "tvrde granice" u Sjevernoj Irskoj s obzirom da Republika Irska želi zadržati sve benefite koje EU članstvo nosi. Ipak, pro-Brexit konzervativci nisu uvjereni kako je napravljeno sve što je u njenoj moći da se zaštiti Brexit i ono što oni smatraju svojim interesima. Tvrde kako nisu dane dovoljno čvrste garancije, i kako to sve zajedno i dalje više ide u korist Evropi.
Tražit će da Geoffrey Cox, najstariji stručnjak za zakonodavstvo iz njihovih redova procijeni jesu li promjene o kojima je May govorila zaista "zakonski obvezujuće", a tražiti će i druga neovisna mišljenja o zadnjoj verziji dokumenta.
Sjevernoirska stranka DUP, na čije glasove May inače računa da zadrži funkcionalnu većinu u Parlamentu, opet će odnijeti prevagu. Ako budu protiv, Mayin će Brexit posve pasti u vodu, ali može potaknuti i mnoge Torijevce protiv vlade. Ako Mayin plan propadne, biti će dodatnog glasanja kasnije ovog tjedna o tome hoće li se blokirati "no-deal" Brexit i treba li ga "odgoditi". Dapače, dokumenti koji su nedavno objavljeni sugeriraju kako se Brexit može odgoditi do kraja svibnja, prije evropskih izbora koji su na kraju mjeseca. Čak i takvo pomicanje "rasporeda" razljutiti će euroskeptike. U tom će trenutku pozicija premijerke postat neodrživa.
Tražiti će da Geoffrey Cox, najstariji stručnjak za zakonodavstvo iz njihovih redova procijeni jesu li promjene o kojima je May govorila zaista "zakonski obvezujuće", a tražiti će i druga neovisna mišljenja o zadnjoj verziji dokumenta. Sjevernoirska stranka DUP, na čije glasove May inače računa da zadrži funkcionalnu većinu u Parlamentu, opet će odnijeti prevagu. Ako budu protiv, Mayin će Brexit posve pasti u vodu, ali može potaknuti i mnoge Torijevce protiv vlade. Ako Mayin plan propadne, biti će dodatnog glasanja kasnije ovog tjedna o tome hoće li se blokirati "no-deal" Brexit i treba li ga "odgoditi". Dapače, dokumenti koji su nedavno objavljeni sugeriraju kako se Brexit može odgoditi do kraja maja, prije evropskih izbora koji su na kraju mjeseca. Čak i takvo pomicanje "rasporeda" razljutiti će euroskeptike. U tom će trenutku pozicija premijerke postat neodrživa.
(Express.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!