- Kad sam izlazio iz mora obuo sam japanke i osjetio ubod... Pogledao sam prema dolje i vidio da je igla zabijena u taban - u glavu će odmah Britanac Daniel o nesretnom događaju koji mu se dogodio na plaži Žnjan kod kafića "Zen", gdje se kupao sa suprugom s kojom je u Split prvi put došao na ljetovanje.
Nakon prvotnog šoka, sabrao se i otišao do punkta spasilačke službe udaljene 30 metara, gdje su ga dočekali djevojka i mladić kojima je objasnio što mu se dogodilo i pokazao im na iglu. Momak ga je nakon kratkog razgovora s kolegicom posjeo i objasnio da će primijeniti sprej za dezinfekciju, prenosi Slobodna Dalmacija.
Danielu je nakratko laknulo jer bi ga bilo kakav oblik medicinske pomoći u tom trenutku umirio. Međutim, svjestan da ipak nije bezopasno nabosti se na iglu koja prijeti iz žala, upitao ih je je li tretman koji su napravili dovoljan s obzirom na rizik koji nose takve odbačene stvari.
Prema njegovim riječima, spasilac mu je odgovorio da se ne brine, da to nije ništa strašno i da ne bi trebalo biti problema. Međutim, Daniel se ipak obratio prijatelju iz Hrvatske i na njegov nagovor odlučio za svaki slučaj otići i na Hitnu pomoć.
- Navečer sam otišao do Hitne gdje sam bio primljen u roku od pet minuta. Medicinskoj sestri sam objasnio zašto sam došao i pokazao iglu, ona mi je dala broj epidemiološkog centra i savjetovala mi da ih hitno nazovem radi daljnje obrade - ističe britanski turist.
Kako mu je i bilo najavljeno, obavljeno je testiranje krvi i cijepljenje protiv tetanusa i hepatitisa.
- Odmah sam primljen i doktor je poslušao cijelu priču još jednom. Potpuno i profesionalno mi je objasnio moguće scenarije i rizike te savjetovao dvije injekcije - tetanus i hepatitis. Primio sam obje, bio je to vrlo profesionalan, brz i precizan servis - hvali medicinsko osoblje Daniel.
Kada se vrati u Veliku Britaniju planira još obaviti i testiranje na HIV, za koje dr. Pero Rizvan s Odjela za epidemiologiju županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koji je inače liječio Daniela tvrdi da su najmanje šanse da se dobije jer je on najmanje otporan na vanjske uvjete.
Dr. Rizvan naglašava da ne treba paničariti kada se nešto slično dogodi, jer u gotovo svim slučajevima, kojih je od 90-ih godina do danas bilo više od 1000, osobe koje su se nabole na iglu nisu dobile nijednu od mogućih infekcija.
- Svaki pacijent ima jednak tretman i prava kod nas, bilo da je hrvatski građanin ili turist i prema svima postupamo jednako. Većina turista ima plavu karticu europskog zdravstvenog osiguranja koja pokriva sve medicinske usluge, ali i onima koji je nemaju, a inače su rijetki, pomažemo bez razlike jer smo mi prvenstveno liječnici i naša zadaća je pomagati, a onda se poslije te administrativne stvari rješavaju i refundiraju u njihovoj zemlji.
Rizik od uboda na iglu je praktički beznačajan, od svih naših slučajeva nitko se nije zarazio HIV-om, hepatitisom B i C ili tetanusom na takav način. U našoj evidenciji je više od 1000 osoba koje su nam se proteklih godina javile s takvim slučajem - pojašnjava doktro koji tvrdi kako bi puno opasnije bilo kada bi se takvo nešto dogodilo u zdravstvenoj ustanovi jer su uzorci krvi svježi.
- Ubosti se na iglu nije događaj velikog rizika, naročito kada se dogodi negdje na otvorenom kao što je plaža. Na plaži ili bilo gdje na otvorenome igle su izložene vanjskim utjecajima i puno je manja mogućnost da se njome netko zarazi - dodaje dr. Rizvan.
(Slobodna Dalmacija, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/az)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA - Portal Depo.ba zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima nisu stavovi redakcije web portala Depo.ba!