Uprkos tome što su nakon masovnih protesta vozača u FBiH, cijene goriva na pumpama odnedavno jeftinije za pet do 10 feninga po litru, vožnja taksi vozilima pojedinih sarajevskih kompanija i dalje je skuplja u odnosu na protekli period, piše Faktor.ba.
Nakon Sarajevo taxija, cijene usluga nedavno je podigao i Crveni taxi, a za njima je cjenovnik ubrzo promijenio i Taxi 8. Polazna tarifa umjesto dosadašnjih 1,50 KM, u ovim kompanijama tako sada iznosi 1,90 KM, dok se svaki pređeni kilometar naplaćuje 1,20 KM, umjesto dosadašnjih 1 KM.
Na pitanje zašto su mijenjali cjenovnik kada su cijene goriva snižene, u Taxiju 8 odgovaraju da su morali slijediti primjer većih taksi kompanija.
- Mi smo neka srednja kompanija i poskupjeli smo cijene zato što je to i Crveni taxi nakon Sarajevo taxija uradio, pa nema smisla da ostanemo na starim cijema. Iz kolegijalnih razloga smo stavili isti cjenovnik kao i kod njih. Mi ne možemo promijeniti stanje na cestama, ne možemo diktirati cijene. Oko 860 vozila je sada na novim cijenama, a nas 15, koliko nas ima u Taxiju 8, tu ne može ništa. Kolegijalno smo podržali i prilagodili se većim kompanijama, pa ako oni odluče da snižavaju cijene kasnije, snizit ćemo i mi – kazao je predsjednik Udruženja Taxi 8 Zijad Omerović.
Druge sarajevske taksi kompanije za sada nisu poskupjele usluge prijevoza.
- Mi još nismo mijenjali cijene. Da li će uskoro biti nekih korekcija, još ne znamo, ako svi ostali poskupe, vjerovatno ćemo i mi - kazao je za Faktor Haris Mujčinović iz Holand Company.
Vožnja taksijem sada manje košta i putnike koji se voze Paja taxijem.
- Ostao nam je isti cjenovnik, ništa nismo i nećemo mijenjati. Jedino ćemo poskupjeti taksi usluge ako dođe do novog poskupljenja goriva, ali s obzirom na to da je donesena odluka da se zaustavi rast cijena goriva, vjerujem da do toga neće doći – rekao je direktor ove kompanije Almir Karišik.
Emir Samouk iz kompanije Kale taxi ističe da nema smisla povećavati cijene kada je cijena goriva smanjena.
- Kod nas su iste cijene i nećemo ih mijenjati - kazao je Samouk dodavši da se uposlenicima ove firme isplati voziti po starom cjenovniku.
Ni taksi Samir i Emir za sada nije mijenjao cijene usluga, ali iz ove kompanije nismo dobili izjavu da li će doći do promjena u skorije vrijeme.
(Faktor.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook