CRNA GORA

RTCG počinje emitovanje programa na crnogorskom jeziku

Arhiva24.09.10, 08:27h

Savjet Radio-televizije Crne Gore donio odluku da ta medijska kuća, u skladu sa Ustavom, počne da emituje program na službenom, crnogorskom jeziku.

Radio televizija Crne GoreRadio-televizija Crne Gore uskoro će početi da emituje program na službenom, crnogorskom jeziku, odlučio je Savjet te medijske kuće. Uskoro će biti formulisan zaključak koji će sve zaposlene obavezivati da u službenoj komunikaciji koriste crnogorski jezik, naveo je Savjet.

Zaključak će obavezati menadžment da primjenjuje crnogorski jezik u svim emisijama, rekao je član Savjeta Branko Baletić, ocjenjujući da to predstavlja "minimum našeg identiteta". Baletić je rekao da je javni servis, u skladu sa Ustavom, dužan da sve programske sadržaje emituje na crnogorskom jeziku, uz poštovanje pravopisa i gramatike.

Na konstataciju direktora Radija Crne Gore Budimira Raičevića da nikoga ne može natjerati da koristi dva nova slova, Baletić je rekao da postoje dubleti, odnosno da se može reći "tjerati", ali i "ćerati".

Crnogorska opozicija ljetos je najavila žalbu Ustavnom sudu, nakon što je u Skupštini izglasan Zakon o opštem obrazovanju, kojim se Crnogorski jezik, kao obavezan, uvodi u obrazovne institucije. Za Zakon su glasali samo poslanici vladajućih stranaka.

Podgorički dnevnik Vijesti pisao je, početkom avgusta, da je premijer Milo Đukanović osujetio plan svojih najbližih saradnika, predsjednika Filipa Vujanovića i vicepremijera Svetozara Marovića, da se dogovore sa predstavnicima opozicije da i srpski jezik ostane dio obrazovnog sistema.

Opozicija je kritikovala predloženi zakon, ističući da njegova primjena, odnosno školovanje na crnogorskom jeziku, zbog nedostatka obrazovnog kadra, ali i zbog nedostatka udžbenika, neće biti moguća, narednih deset do petnaest godina.

Prema popisu stanovništva iz 2003. godine, 22 odsto stanovnika Crne Gore navelo je crnogorski jezik kao maternji, dok se više od 60 odsto izjasnilo da govori srpskim jezikom.

(RTS, BLIN/DEPO/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook