UN

Albanski predsjednik Bamir Topi pozvao na priznanje Kosova

Arhiva24.09.10, 08:21h

Predsjednik Albanije Bamir Topi pozvao s govornice Generalne skupštine UN države koje nisu priznale nezavosnost Kosova, da to sada učine.

Bamir Topi u UN / foto: UNIstovremeno, Topi se založio za otvaranje dijaloga Beograda i Prištine kao, kako je rekao, dvije nezavisne zemlje.

On je podsjetio da je prije dvije sedmice Generalna skupština UN konsenzusom usvojila rezoluciju o savjetodavnom mišljenju Međunarodnog suda pravde o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova.

Prema shvatanju Topija, to prihvatanje rezolucije bilo je "važan korak u konsolidaciji države Kosovo i njegovih demokratskih i evropskih institucija".

"To je bio veoma važan događaj za Kosovo, Srbiju, Zapadni Balkan, Evropsku uniju i UN", dodao je albanski predsjednik.

"Sada kada pitanje statusa Kosova i njegovih granica pripada prošlosti - to je završena stvar - postaje relevantan početak dijaloga o praktičnim pitanjima", rekao je Topi i dodao da Albanija podržava "dijalog Kosova i Srbije koji treba da počne odmah, bez gubljenja vremena".

(B92, BLIN/DEPO/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook