Evropska unija (EU) prepoznaje pozitivne promjene u zemljama Zapadnog Balkana, jača svoj angažman u regiji te radi na izradi mišljenja o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.
To su danas izjavili visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Evropske komisije Federica Mogherini i komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johannes Hahn, nakon što je Evropska komisija usvojila Paket proširenja.
Kako je rečeno danas na pres-konferenciji u Strazburu, Albanija i Makedonija su ostvarile iskorake i naredak te je donesena odluka da se da preporuka Vijeću Evrope da otvore pregovore o proširenju s ove dvije države.
U Izvještaju evropskih zvaničnika stoji i to da sa vlastima na Kosovu rade na ostvarivanju dajnjeg napretka u kontekstu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Za Srbiju i Kosovo, Hahn i Mogherini su kazali da EU nastavlja pomagati dijalog između Beograda i Prištine, ali da je uslov normalizacija odnosa između njih.
Hahn je u vezi politike proširenja za Tursku izrazio žaljenje jer Izvještaj pokazuje odstupanje ove države od vladavine prava, na što je Evropska komisija ranije upozorila.
Međutim, dodao je da nastavjaju saradnju s Turskom i pozdravljaju napore koje je uložila na zbrinjavanju miliona sirijskih izbjeglicaika.
Naglasio je da je politika proširenja rigidna, ali da funkcionira, istakavši da uvoze stabilnost, a izvoze nestabilnost.
Mogherini je ponovila stav od ranije da je Zapadni Balkan bio i da će biti dio budućnosti Evropske unije.
- To je naš zajednički interes, a ovo je pravi trenutak da se naprave pravi koraci, uz, naravno, kompromise - dodala je.
Zaključila je da su države odgovorne za realizaciju reformi, ne zato što od njih to traži Brisel već njihovi građani.
U tom je kontekstu poručila da očekuju snažno političko liderstvo, a da će EU nastaviti pružati svoju podršku.
Zadnji paket o proširenju usvojen je u decembru 2016. Ovaj put je Strategija o proširenju objavljena dva mjeseca prije Izvještaja o napretku, u februaru ove godine, ali samo za zemlje zapadnog Balkana, ne i za Tursku. Inače je Paketom proširenja obuhvaćeno sedam država - BiH, Crna Gora, Srbija, Makedonija, Kosovo, Albanija te Turska.
(FENA/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook